Na Krymu byl anšlus a Putin je jako ten pán, jehož jméno nechci vyslovit. Český historik z USA pak ale naložil i Americe

20.06.2014 21:32

Anexe Krymu je novým anšlusem a Putin se v poslední době chová jako Hitler. V Hyde Parku ČT to prohlásil profesor historie a mezinárodních vztahů na bostonské univerzitě Igor Lukeš.

Na Krymu byl anšlus a Putin je jako ten pán, jehož jméno nechci vyslovit. Český historik z USA pak ale naložil i Americe
Foto: kremlin.ru
Popisek: Vladimir Putin

„Putin se tím, že anektoval Krym, v podstatě dopustil toho, co se ve 30. letech stalo v Rakousku. V roce 1938 připojil Rakousko k Německu ten odporný pán, jehož jméno nechci ani vyslovit. Krym je nový anšlus. Teď už to ale musíme přijmout, nezbývá nám než jít za Putinem a přemluvit ho, aby už dál nepokračoval,“ myslí si Lukeš.

Budování chaosu

Podle něho situace na východní Ukrajině velmi připomíná dění v Sudetech před válkou. „Putin východ nechce připojit, ale chce tam destabilizovat situaci tak, aby postupem času všichni volali po stabilitě, kterou nakonec může přinést jenom on sám. Teď tam probíhá jakési budování chaosu,“ uvedl.

A následně varoval před jeho ambicemi. „Aby se udržel u moci, musí lidem předkládat další a další úspěchy. To je úděl všech diktátorů, tudíž i pana Putina. Chce se stát velkým vůdcem a zajistit si přední místo v ruských dějinách,“ domnívá se profesor Lukeš. Jelcinovská 90. léta, kdy bylo Rusko velmi slabé a situace jeho obyvatel byla tristní, představovala podle jeho slov období svobody a demokracie. Zato současný prezident prý zavádí systém, který má čím dál víc totalitních prvků.

V Sýrii je rozhodnuto

V tragickém konfliktu v Sýrii, který probíhá už čtvrtým rokem, je podle Lukeše o vítězi rozhodnuto. „Prezident Asad je pokraji vítězství. On dokáže zemi přinejmenším stabilizovat. A určitě o něm ještě uslyšíme. Co já vím, tak Asadovo postavení je čím dál silnější. On válku v podstatě už vyhrál,“ konstatoval.

Tezi o vývozu západní demokracie do dalších zemí vojensky označil za nesmysl. „V 21. století se Amerika začala prezentovat jako země, která pořád někde někoho bombarduje. A to je pro mě zklamání, protože dřív jsem na Spojených státech obdivoval jejich svobodu, jejich univerzity, jejich vědce. Tradičním americkým postojem je odpor k intervencionismu. Přál bych si, aby USA byly příkladem pro svět, ale ne aby nutily všechny ostatní, jak se mají chovat,“ dodal profesor Lukeš.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: lze

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

14:54 Šlachtu do voleb zmlátí. Přišlo to z nečekaného místa

Známá advokátka a politická aktivistka Klára Samková sdílela své postřehy z předvolební kampaně. Bab…