Na Rychetského, povstaňte! padlo. A zlá pravda o šéfovi ÚS

03.02.2021 10:17

Ústavní soud ČR zrušil část volebního zákona, která zvýhodňovala velké politické strany typu ANO Andreje Babiše proti stranám malým. Sociolog Petr Hampl volá po tom, aby byl od této chvíle Ústavní soud zcela přehlížen. „Jednoduše proto, že Ústavní soud přestal předstírat neutralitu, a přestal předstírat úctu k právu, ústavě a základní morálce,“ vyjádřil svůj názor Hampl. Ozval se také Miroslav Kalousek (TOP 09), který ukázal prstem na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského.

Na Rychetského, povstaňte! padlo. A zlá pravda o šéfovi ÚS
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Soudce zpravodaj Pavel Rychetský

Ústavní soud ČR oznámil, že zrušil část volebního zákona. Jednak část, která znevýhodňovala politické koalice před kandidaturou samostatných politických stran, ale zrušil také způsob přepočtu hlasů na mandáty.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 10469 lidí

Pavel Rychetský vysvětlil, že rozhodl, jak rozhodl, aby zachoval rovné volební právo. Dosavadní úprava volebního zákona totiž zvýhodňovala velké politické strany typu ANO Andreje Babiše před stranami menšími.

Podle sociologa Petra Hampla je třeba na to zareagovat jen a pouze tak, že od teď budou všichni ignorovat Ústavní soud ČR.

 „Na rozhodnutí Ústavního soudu může být jediná rozumná odpověď. Prostě ho ignorovat. A od této chvíle ignorovat všechno, co Ústavní soud řekne. Jednoduše proto, že Ústavní soud přestal předstírat neutralitu, a přestal předstírat úctu k právu, ústavě a základní morálce. Proč bychom se měli rozhodnutí takového soudu podřizovat? Kolik policistů má Ústavní soud? Kolik má vojenských jednotek?“ ptal se Hampl po vzoru sovětského diktátora Stalina, který si podobné otázky kladl v souvislosti s papežem.

„Moc Ústavního soudu se vlastně opírá o jediný pilíř – o premiérovu zbabělost. Myslíte ale, že premiér Bartoš ten soud respektovat bude? (pokud dostane z ciziny jinou instrukci),“ položil si další otázku Hampl.

Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ČR

Miroslav Kalousek (TOP 09) připomněl, že úpravu, kterou dnes Ústavní soud ČR vedený Pavlem Rychetským zrušil, prosazoval tentýž Pavel Rychetský ve vládě Miloše Zemana jako tehdejší ministr spravedlnosti.

„Velký den P. Rychetského: Jako místopředseda Zemanovy vlády pro legislativu zpracoval a prosadil před 20 lety novelu volebního zákona. Na návrh V. Havla Ústavní soud část zákona zrušil. Dnes v roli předsedy Ústavního soudu Dr. Rychetský definitivně potvrdí, že tenkrát jednal protiústavně,“ konstatoval exposlanec Kalousek.

Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

22:01 Reportáž ve frontě na testování. Nepřejte si slyšet, co jsme vyslechli

„Všichni rozzuření doběla!“ Ve frontách na covid testy lidé nadávají na opatření i nekonečné čekání.…