Na Slovensku dnes proběhne vzpomínka na dukelskou operaci

6. 10. 2014 6:39

U památníku bitvy o Dukelský průsmyk na východním Slovensku se dnes uskuteční vzpomínková akce u příležitosti 70. výročí této vojenské operace z druhé světové války, na níž se významně podílely československý jednotky. Českou republiku bude na pietním shromáždění zastupovat předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček.

Na Slovensku dnes proběhne  vzpomínka na dukelskou operaci
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank na přehlídce v Milovicích
reklama

Součástí vzpomínkové akce bude odhalení kopie původní sochy československého vojáka, jejíž originál byl za komunistického režimu odstraněn. Naposledy bylo součástí památníku sousoší, které najde místo v tamní vyhlídkové věži.

Karpatsko-dukelská operace sovětské armády měla podpořit Slovenské národní povstání, které vypuklo v závěru roku 1944 a které bylo později potlačeno. V operaci bojovalo na sovětské straně přes 100.000 vojáků a také 1. československý armádní sbor pod vedením Ludvíka Svobody proti asi stotisícové německé armádě.

Akce trvala dva měsíce a vojska dobyla první postavení německé armády na československém území 6. října. V současnosti je tento den na Slovensku památným Dnem obětí Dukly. Během vojenské operace padlo u Dukly kolem 20.000 vojáků Rudé armády. Ztráty československé jednotky, která měla v té době 16.000 vojáků, pak dosahovaly zhruba 2000 mužů, další tisíce utrpěly zranění.

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

19:59 Útok na Německo. Navalnyj způsobil v Česku rozkol s velkým sousedem

ANKETA Další protiruské sankce? O této možnosti se začalo hovořit poté, co byl v Moskvě zatčen ruský…