Na černé listině švýcarské banky je prý i jedno české jméno. Patří Kalouskovu známému z Bechyně

21.02.2015 8:45

Na seznamu klientů švýcarské pobočky britské velkobanky HSBC, která čelí vyšetřování v několika zemích kvůli tomu, že měla svým klientům aktivně pomáhat v daňových únicích, je i česko-švýcarský podnikatel Josef Šťáva. Informují o tom dnešní Lidové noviny, které připomínají, že Šťáva už dvě desetiletí bojuje s českým státem v kauze Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou.

Na černé listině švýcarské banky je prý i jedno české jméno. Patří Kalouskovu známému z Bechyně
Foto: Archiv
Popisek: Švýcarský frank
reklama

Noviny také upozorňují na to, že Šťáva se řadí k přátelům exministra financí Miroslava Kalouska. "Oba ostatně mají nemovitosti v Bechyni, kde Šťáva vlastní i tamní zámecký komplex,“ píše list.

Sám Šťáva nezapírá, že měl u zmíněné banky účet. "U HSBC jsem byl klientem někdy od roku 1981 nebo 1982 a měl jsem tam několik kont, jak soukromých, tak firemních a byl jsem s jejich službami spokojen,“ řekl listu Štáva. Tvrdí ale, že nemá žádné černé nebo nezdaněné peníze, takže na účtech nemohl nic ukrývat.

Na seznamu zákazníků švýcarské pobočky HSBC má být podle zjištění Mezinárodního konsorcia investigativních novinářů celkem 91 jmen lidí a firem s asi dvěma stovkami účtů, kteří mají napojení na Česko.

Deník připomíná, že mezi prominentní klienty zmíněné banky patřily hvězdy světového showbyznysu jako zpěvačka Tina Turner, ale i členové královských rodin z Bahrajnu, Saúdské Arábie nebo z okolí jordánského krále Abdalláha.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…