Na jednání plzeňské ČSSD dorazil šéf strany Sobotka

02.11.2013 12:12

Zhruba kolem stovky sociálních demokratů z Plzeňského kraje probírá ve Volduchách na Rokycansku současnou bouřlivou situaci ve straně. Mimořádné setkání rozšířeného krajského výkonného výboru slíbil po volbách krajský šéf, místopředseda ČSSD, plzeňský hejtman a nově zvolený poslanec Milan Chovanec. Na jednání dorazil i šéf strany Bohuslav Sobotka.

Na jednání plzeňské ČSSD dorazil šéf strany Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka s Michalem Haškem

Chovanec je jedním z pětice účastníků utajované schůzky u prezidenta Miloše Zemana bezprostředně po volbách. Svou účast ale po několika dnech přiznal. "Je to přerušené jednání krajského výboru, slíbil jsem lidem, že ho svolám, abych s nimi mohl mluvit. Budeme se bavit o celé té situaci a poradíme se, co s tím dál," řekl Chovanec. Konkrétnější zatím nechtěl být, neřekl ani, zda Sobotka přijede, aby mu vyjádřil podporu.

"Pučisté" svou budoucnost zváží

Jednoznačnou podporu už Chovancovi vyjádřil v úterý krajský výkonný výbor ČSSD. I účastníci dnešního jednání, s nimiž ČTK před začátkem schůze mluvila, Chovance v rozhovoru podpořili. Místopředseda strany Chovanec se po volbách dostal do centra dění ve straně, když na předsednictvu po volbách hlasoval pro usnesení vyzývající Sobotku k odstoupení. Následně byl ve vyjednávacím týmu, který měl bez Sobotky jednat o povolebním uspořádání. Tým pak ale jako první spolu s Lubomírem Zaorálkem opustili. Chovanec jako první veřejně přiznal, že se účastnil utajované schůzky špiček ČSSD se Zemanem v Lánech. Ostatní účastníci schůzky, Michal Hašek, Zdeněk Škromach, Jeroným Tejc a Jiří Zimola, dlouho účast i samotné konání schůzky popírali. Nakonec se dodatečně přiznali.

Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí.

Jako první k takovému kroku částečně ve čtvrtek večer přistoupil Zimola, který rezignoval na členství v předsednictvu a Výkonném výboru ČSSD.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…