Na koho si chcete stěžovat? udeřil Kubera na ODSáky v regionech

22.10.2012 8:01

Teplice představují jediný modrý ostrůvek v oranžovo-rudém moři na severu Čech. V pozici primátora a senátora tam již dlouhá léta působí Jaroslav Kubera. Jeho úspěch podle něj dokazuje, že za současné tristní výsledy ODS nenese vinu ani tak premiér Nečas, jako spíše regionální politici. Obecné má Kubera za to, že vliv regionů na stranickou, ale i celostátní politiku je přemrštěný.

Na koho si chcete stěžovat? udeřil Kubera na ODSáky v regionech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera
reklama

Senátor Jaroslav Kubera je jedním z mála politiků, kteří uspěli v senátních volbách. Jak se mu to podařilo? V rozhovoru pro server Týden.cz odpovídá, že udržuje kontakt s lidmi, především na komunální úrovni. Je také primátorem severočeských Teplic a lidé vidí, že o ně pečuje.  Totéž by měla ODS udělat i na celostátní úrovni. Přestat se zabývat sama sebou a začít třeba rušit některá ministerstva. To by byl dobrý signál pro lidi.

Přemrštěný vliv regionů

"ODS se věnuje více sobě než lidem a to je špatně. Každý rozumný volič rozumí tomu, že se stát nemůže pořád zadlužovat, ale ta forma v lidech asi nevyvolává úplně obdiv. Já třeba nechápu, proč premiér víc nebouchnul do stolu a nezačala se rušit ministerstva. To je pro lidi signál, že se něco děje," míní Kubera.

Za prohru v krajských  volbách podle jeho názoru ale nemůže ani tak premír Nečas, ale spíše regionální lídři. Kubera, který je sám úspěšným regionálním politikem, má za to, že vliv jednotlivých regionů na chod ODS je příliš velký. Je třeba změnit způsob, jakým občanští demokraté fungují. Totéž si myslí i o Česku jako celku. Čtrnáct krajů je podle jeho názoru moc.

"Dokud nezruší aspoň v ODS regionální členění, tak to lepší nebude. Podobné je to u krajů. Dokud se nezruší hejtmanství, tak budou existovat krajští monarchové. To je logické. Oni si z toho udělali čtrnáct republik a myslí si, že jsou něco jako spolkové země, a přitom jsou to šmudlové. Ta republika si nemůže čtrnáct krajů dovolit - a nejen z toho důvodu, že je malá," prohlašuje senátor.

Odpovědnost výkonné rady

Odpovědnost za neblahé výsledky v krajích nese podle Kubery výkonná rada strany, kterou tvoří především regionální lídři. Kdyby nesl vinu především premiér, jak tvrdí rebelové, pak by se opakovaně nedařilo uspět ani jemu v obecních i senátních volbách.

"Kdyby to bylo jinak, tak já bych nemohl nikdy vyhrát komunální volby a nikdy bych nemohl vyhrát "senátky". Vždyť regionální šéfové - skoro všichni, co kandidovali - tak sedí ve výkonné radě ODS. Ta přece zodpovídá za politiku mezi kongresy. Tak na koho si chtějí stěžovat?! Samozřejmě, centrální politika má nějaký vliv. Pořád se o ní mluví a každého se dotýká. Ale není to tak zásadní," domnívá se úspěšný politik ODS.

V závěru rozhovoru pak dává Kubera najevo, že nesouhlasí s konáním volebního stranického kongresu tak brzy po volbách. Může se stát, že Nečas bude zvolen předsedou strany, ale pár dní na to možná padne vláda. Co pak? Taková situace by mu přišla absurdní. Proto by byl raději, kdyby kongres proběhl až v prosinci.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

19:43 Podpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku

V této době přepřahat koně nevidím jako něco prozíravého. Prymula je schopný šéf. To řekla Parlament…