Na některých místech ČR si lidé připomenou druhé výročí úmrtí Václava Havla

18. 12. 2013 7:11

Druhé výročí úmrtí prvního polistopadového prezidenta Václava Havla si dnes připomenou lidé na mnoha místech České republiky. V pražském Divadle Archa se uskuteční vzpomínkový večer nazvaný Od Velvet Underground k Velvet Revolution, který připomene dvě osobnosti undergroundu a také dva přátele Václava Havla a Lou Reeda. Vznikl i videoklip a nová kniha. Na Pražské křižovatce se koná bohoslužba. Sloužit ji bude kardinál Dominik Duka a odvysílá ji v přímém přenosu Česká televize. Kytici k Havlovu hrobu položí prezident Miloš Zeman.

Na některých místech ČR si lidé připomenou druhé výročí úmrtí Václava Havla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý prezident ČR Václav Havel

Divadlo Archa nabídne projekce unikátních filmů a hudebních klipů Reeda a Velvet Underground a archivní fotografie předních českých fotografů. Speciálním hostem bude americký baskytarista Fernando Saunders, člen Reedovy doprovodné skupiny. Divadlo Na Zábradlí večer uvede Havlovu hru Asanace.

Krátce po poledni položí kytici u Havlova hrobu předseda Senátu Milan Štěch, vzpomínkové setkání plánují lidé i od 15:00 v parku Václava Havla v Litoměřicích. Brněnští divadelníci chystají happening s názvem Srdce do nebe aneb máte doma laserové ukazovátko? Chtějí, aby lidé za zesnulým prezidentem z kapucínských zahrad v Brně za pomoci laserových ukazovátek vyslali obraz ve tvaru srdce. Happening bude až od 23 hodin a 23 minut.

Poetickou baladu s názvem Vláda dušiček vytvořili k památce prvního prezidenta samostatného českého státu také mladí umělci. Klip skladatele Zdeňka Berana a režiséra Mikoláše Orlického zaštítila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

V těchto dnech vyšla také nová kniha Deset let s Václavem Havlem o unikátních svědectvích bývalého prezidentova mluvčího Ladislava Špačka. Po jeho boku strávil více než deset let, kniha tak přináší zajímavé pohledy na Havlovo soukromí. Prostor dostaly i zážitky z cest po více než šedesáti zemích světa.

Také na sociálních sítích "ožila" tak jako loni výzva aktivistů, kteří vyzývají k ohrnutí kalhot na Havlovu počest. "Kalhotový den" má připomenout, že Havel měl při své inauguraci v prosinci 1989 nápadně krátké kalhoty.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

9:24 To je výprask! Janek Ledecký si to vyřídil s veřejnoprávním novinářem za články o jeho dceři Ester

Český zpěvák a skladatel Janek Ledecký, hudebník a otec dvojnásobné olympijské vítězky Ester Ledecké…