Na summit NATO příští měsíc přijede prezident Zeman, oznámila ministryně Šlechtová

09.06.2018 6:18

Český prezident Miloš Zeman bude příští měsíc zastupovat Českou republiku na summitu Severoatlantické aliance v Bruselu. Novinářům to po čtvrtečním a dnešním jednání aliančních ministrů obrany řekla česká ministryně Karla Šlechtová. Ministerská schůzka se z velké části věnovala právě přípravě setkání vrcholných představitelů NATO, napsala ČTK.

Na summit NATO příští měsíc přijede prezident Zeman, oznámila ministryně Šlechtová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně obrany Karla Šlechtová s Milošem Zemanem

Letošní summit NATO se uskuteční 11. a 12. července v novém komplexu alianční centrály v Bruselu. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se Zeman zúčastní summitu první den, tedy 11. července. Druhý den pak českou delegaci povede zástupce vlády, kterého podle hradního mluvčího určí premiér Andrej Babiš. Prezident budovu zná, už loni v květnu se šéfové států a vlád zemí aliance právě tam sešli na „minisummitu“ pořádaném při příležitosti převzetí stavby od belgické strany.

Tehdejší setkání ale bylo především příležitostí k prvnímu setkání s novými prezidenty USA a Francie Donaldem Trumpem a Emmanuelem Macronem. Trump tehdy na evropské spojence naléhal, aby skutečně začali na svou obranu vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se v roce 2014 dohodli na summitu ve Walesu. Evropští spojenci USA a Kanada od té doby zastavili propad obranných výdajů a letos by měli předložit konkrétní plány, jak se chtějí na ona dvě procenta v roce 2024 reálně dostat.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ministři ve čtvrtek a dnes schválili například změny v alianční velitelské struktuře, nově ustavená velitelství v Norfolku v USA a v německém Ulmu mají usnadnit přesuny sil přes Atlantik a po Evropě.

Otázka snazších přejezdů přes Evropu byla také tématem dnešních diskusí s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou. Evropská unie se v poslední době začíná na společnou obrannou a bezpečnostní politiku také více soustředit, například prostřednictvím projektů trvalé posílené spolupráce členských zemí na některých konkrétních projektech. Za zásadní Šlechtová v této souvislosti považuje, že projekty obou organizací se musí doplňovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

22:09 Skončí jako Drahoš! Rána demonstrantům z Václaváku

V úterý večer se v Praze na Václavském náměstí uskutečnila proti premiérovi a ministryni spravedlnos…