Podle agentury Reuters se k pondělnímu útoku v Berlíně přihlásil v úterý Islámský stát. Ať už šlo o útok této teroristické organizace nebo jen jednotlivce, který se mohl ideologií Islámského státu pouze inspirovat, jde o strašlivý čin, který může hrozivě otřást německou politikou. Tento akt představuje noční můru především pro současnou německou kancléřku Angelu Merkelovou.
„Letní útoky ve Würzburgu a Ansbachu byly jen předzvěstí pondělní krvavé lázně,“ píše k útoku na vánoční trhy v Berlíně server. „Merkelová si byla vědoma, že k něčemu podobnému může dojít, ale to nezmírňuje šok z tohoto činu,“ doplňuje server. Merkelová po útoku prohlásila, že se Němci nesmějí nechat zastrašit, ale zároveň konstatovala, že celá země cítí hluboký smutek.
„V úterním prohlášení k činu Merkelová pronesla slova, která měla zaznít. Vyjádřila soustrast obětem a jejich rodinám, za odvedenou práci poděkovala záchranářům, konstatovala, že pevně věří v práci vyšetřovatelů, a oznámila, že pachatelé by měli být odpovídajícím způsobem potrestáni,“ pokračuje v popisu situace server Der Spiegel. Kancléřka tak dala najevo, že cítí bolest za oběti útoku, ale zároveň ukázala, že se nedá zlomit.
Jenže to nemusí stačit a kancléřka to prý velmi dobře cítí. Proto ve svém prohlášení také konstatovala, že považuje za odporné, pokud se ukáže, že za útokem stojí uprchlík, který hledal v Německu azyl. Merkelová velmi dobře ví, že je německá společnost rozdělená. Proto také požádala Němce, aby svůj hněv a smutek neobraceli vůči všem uprchlíkům, kteří nic nespáchali.
Seehofer prakticky vyhlásil Merkelové válku, píše server
Bavorský premiér a předseda CSU – sesterské vládní strany CDU – Horst Seehofer v minulosti kritizoval vstřícnou politiku kancléřky vůči migrantům. A slova, která pronesl po útoku v Berlíně, se podle serveru prakticky rovnala vyhlášení války Angele Merkelové. „Musíme přehodnotit a upravit naši imigrační a bezpečnostní politiku. Dlužíme to obětem, jejich rodinám a vůbec všem lidem,“ prohlásil Seehofer, který tak Merkelové vyslal důrazný vzkaz.
Bavorského premiéra k těmto slovům mohla vést i obava z možného rostoucího vlivu Alternativy pro Německo (AfD), která vystupuje důrazně proti uprchlíkům. Tyto obavy prý nemá jen CSU, ale také někteří členové mateřské strany Merkelové, CDU.
Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
autor: mp