Nacher s Valachovou navrhují pomoc lidem v dluzích. Na část peněz by exekutoři už nesměli sáhnout

02.09.2020 19:16

Poslanec ANO Patrik Nacher stojí za návrhem, jenž má pomoci dlužníkům, kteří někdy bojují s neřešitelným soukolím exekucí. Novela občanského soudního řádu by měla zakotvit institut takzvaného chráněného účtu. Píše to server iDNES.cz.

Nacher s Valachovou navrhují pomoc lidem v dluzích. Na část peněz by exekutoři už nesměli sáhnout
Foto: Hans Štembera
Popisek: Patrik Nacher
reklama

Babišovec Patrik Nacher předložil návrh společně s poslankyní za ČSSD Kateřinou Valachovou. „Nezabavitelné částky by neměly být dlužníkovi zabaveny, ale dnes se stává, že zabaveny jsou,“ podotýká k tomu Nacher s tím, že dochází k duplicitě exekucí. Dlužník by tak měl možnost požádat o chráněný účet, který by banka musela založit zdarma a vést jej za podmínek běžného účtu. Dlužník by si na něm mohl shromažďovat peníze, které by exekuci nepodléhaly.

Nacher uvádí, že dlužník by se pak teoreticky neměl dostávat do dalších problémů, které vznikají tím, že jedni věřitelé jsou uspokojeni, ale noví věřitelé vzniknou. „Stává se z toho never ending story,“ dodal.

Na chráněný účet, kdy každý dlužník by disponoval jen jedním, by zaměstnavatel posílal tu částku, na kterou už by žádný exekutor nesměl sáhnout. Všechno ostatní by zaměstnavatel posílal exekutorovi a ten distribuoval věřitelům. 

Návrh nyní posoudí vláda a následně Parlament. Nacher s Valachovou by chtěli, aby novela občanského soudního řádu byla projednána co nejdříve a mohla platit již od začátku příštího roku.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…