Nacionalismus je hloupý, musíme se semknout, vyzval Čechy Posselt

12.07.2019 15:03

Přední představitel sudetských Němců Bernd Posselt zavítal do Jablonce nad Nisou v Libereckém kraji, kde kdysi žil jeho dědeček. On sám je prý první sudetským Němcem, který se narodil přímo v Německu. Jeho předci pocházejí z různých koutů Evropy. Právě tuto pestrost považuje Posselt za jednu z předností Evropy a doufá, že tuto pestrost nezahubí opětovný vzestup nacionalismu.

Nacionalismus je hloupý, musíme se semknout, vyzval Čechy Posselt
Foto: reprofoto: vysílání ČT
Popisek: Bernd Posselt.
reklama

Před druhou světovou válkou byla střední Evropa pestřejší, než je dnes, mezi československé občany patřili i německy mluvící lidé, kteří na území dnešních Čech či Moravy žili po stovky let. Posselt v Jablonci nad Nisou prozradil, že první zmínka o jeho rodu pochází z Moravy někdy z 12. století. Později se Posseltovi přestěhovali na sever Čech a tam žili až do konce druhé světové války.

Hrůzy druhé světové války však vedly k tomu, že Posseltovi přišli o českou rodnou střechu. Druhou světovou válku podle Posselta vyvolaly běsy nacionalismu.

„To, co nás pak zničilo, ale nebyli Češi ani Slovinci, ale hloupý nacionalismus. Ten je přitom hrozbou i pro dnešní Evropu. Další štěpení Evropy je bláznovstvím. Musíme se naopak semknout a řešit společně skutečné problémy. A těmi je zhoršující se životní prostředí, sucho a migrace. Mezi uprchlíky je řada lidí, kteří byli ze své vlasti vyhnáni, těm je třeba pomoci. Ale je nutné pomoci i Africe jako takové. Mít pro ni něco jako byl Marshallův plán pro poválečnou Evropu,“ řekl Posselt. Jeho slova přinesl server iDNES.cz.

Představitel sudetských Němců napsal knihu nazvanou Příběh Evropy, kde mimo jiné upozorňuje i na to, že běsy nacionalismu vedly také k válce v Jugoslávii a myslet si, že nemohou začít řádit i dnes, je iluze. Proto je třeba jim aktivně čelit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

9:10 Zvýhodnit očkované? Petr Žantovský zúčtoval s Rychetským: Na Ústavním soudu nemá co dělat!

TÝDEN V MÉDIÍCH Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský asi nečetl Ústavu a neví, že v ní je zakotv…