Nacionalismus, likvidace EU, dobré vztahy s Ruskem. V Lidových novinách vysvětlují čtenářům, co jsou zač evropské "antisystémové strany"

28. 12. 2016 7:25

V případě, že by v příštím roce uspěli ve volbách ve Francii a v Německu tzv. antisystémové strany či kandidáti hlásící se ke krajní pravici, mohlo by to Evropskou unií otřást více než loňský brexit. Uvedly to alespoň dnešní Lidové noviny.

Nacionalismus, likvidace EU, dobré vztahy s Ruskem. V Lidových novinách vysvětlují čtenářům, co jsou zač evropské "antisystémové strany"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka EU
reklama

Kandidátka Národní fronty Marine Le Penová ve Francii či Alternativa pro Německo. To jsou dvě strany, které se snaží dostat na výsluní. Jejich program obsahuje proruské postoje, snahu zničit Evropskou unii zevnitř a vyhraněný nacionalismus, konstatuje deník.

Kromě Francie a Německa se volby uskuteční také v Nizozemsku, kde v průzkumech vede populistická Strana svobody Geerta Wilderse. Jeho šance stát se premiérem však nejsou v žádném případě velké, neboť ostatní politické strany s ním odmítají jít do koalice. 

Francouzské, pro změnu prezidentské, volby se pak uskuteční v dubnu. Le Penová plánuje odchod Francie z eurozóny, nacionalizaci francouzské ekonomiky či zákaz školní docházky dětem ilegálních přistěhovalců. 

V Německu dojde k rozhodující bitvě o Bundestag na podzim. Kancléřka Angela Merkelová již potvrdila, že se o svůj post bude znovu ucházet. A rozhodně nebude mít lehkou pozici – musí počítat nejen s odporem tradičních politických konkurentů na levici či s odlivem konzervativních voličů, konstatuje deník. Do problémů ji dostali především migranti, kdy se od Merkelové nyní očekávají jasná a účinná rozhodnutí. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

13:19 Soukup valil oči. Pavel Novotný: Pravá ruka Fialy a europoslanec. To je nový plán. A přišly další sprosťárny

Řeporyjský starosta Pavel Novotný (ODS) byl hostem v pořadu Týden podle Jaromíra Soukupa v TV Barran…