Generální tajemník NATO Mark Rutte prohlásil, že Ukrajinci by se sami měli rozhodnout, kdy vstoupí do jednání s Ruskem, ale sám prý zastává názor, že nejprve by měl Západ poslat Ukrajincům víc zbraní, aby obránci mohli vylepšit svou pozici před startem jakýchkoliv jednání. O doporučení generálního tajemníka NATO informovala celá řada médií včetně amerického listu The New York Times.
„Ujistěte se, že Ukrajina má vše, co potřebuje, aby se dostala do pozice síly, až tyto mírové rozhovory začnou. Takže bych řekl více vojenské pomoci a méně diskusí o tom, jak by mohl mírový proces vypadat,“ poznamenal Rutte.
Jeho komentář zazněl poté, co prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj nedávno změnil svůj veřejný postoj k potenciální mírové dohodě. Po letech, kdy trval na tom, že Ukrajina v rámci dohody nepostoupí Rusku žádné území, nedávno naznačil, že Ukrajina by byla ochotna tak učinit – alespoň prozatím – výměnou za členství v NATO.
Mezitím z Francie i z Německa zaznělo, že mohou poslat své vojáky na ruskou frontu, aby dohlédli na případné dojednané příměří, potažmo dodržování ujednané potenciální mírové dohody.
Německo nevylučuje nasazení vojáků na Ukrajinu, aby zajistilo příměří, řekla německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková během ministerského setkání NATO v Bruselu 3. prosince. Na její slova upozornil server Kyiv Independent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
armáda , ekonomika , NATO , Německo , Rusko , Ukrajina , válka , zahraničí , x , zbraně , NYT , Rutte , Al-Džazíra , válka na Ukrajině , Kyiv Independent , Tatarigami
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
Nově navrhované masové sledování občanů EU
Dobrý den, zajímal by mě Váš postoj vůči návrhu Evropské Unie zvaný ChatControl, který by znamenal plošné šmírování každé odeslané soukromé zprávy, souborů, a jejich případné okamžité nahlášení policii. Samozřejmě jsou jako odůvodnění zneužívány naše děti, zítra terorismus a kdo ví, co příští rok. D...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 8 | 0
Další články z rubriky

19:31 Trump se naštval na Putina: Hezky mluví a pak všechny bombarduje
Americký prezident Donald Trump v neděli prohlásil, že pošle na Ukrajinu rakety protivzdušné obrany …
- 13:13 Pospíšilovi to ujelo. „Vyzradil tajnou taktiku SPOLU“
- 15:00 Ruské ztráty? Analytik nastřílel díry. Vážné
- 8:20 Prasklo to. Válkovi se léto změní v noční můru
- 18:00 „Jedete v dozimetru, bitcoinu, kampeličce“. Jiří Pospíšil neposlouchal rád
- 16:05 Ceny se tu blíží Západu, životní úroveň mnohem méně, rozebírá ekonom