Najednou lidi začali křičet... Terorista najel ve Švédsku s autem do obchoďáku

07.04.2017 18:52

Do Švédska vstoupil teror. Přímo na jedné z nejfrekventovanějších ulic metropole Stockhomu najel atentátník autem do davu. Zatím jsou hlášeni tři mrtví. Premiér již označil útok za teroristický, policie doposud nezadržela pachatele, zveřejňuje jeho podobu.

Najednou lidi začali křičet... Terorista najel ve Švédsku s autem do obchoďáku
Foto: Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace v centru Stockholmu na podporu člena jednotky pro boj se závažným zločinem, který je vyšetřován kvůli politicky nekorektním výrokům na adresu přistěhovalců

Ve Stockholmu v Královské ulici vjel do lidí spěchajících hlavním městem Švédska nákladní vůz. Podle prvotních informací by měli být na místě tři mrtví lidé. Osm dalších osob je zraněno. Bližší informace k situaci podle zahraničních médií zatím chybí.

Okamžitě se objevily spekulace o teroristickém útoku, neboť stejný způsob volili v nedávné minulosti teroristé v Nice, Berlíně i Londýně.

Modrý nákladní vůz usmrtil nejméně tři lidi a následně narazil do obchodního domu. „Byli jsme v obchodu s obuví a něco jsme zaslechli... a pak lidé začali křičet,“ řekl listu Aftonbladet svědek incidentu Jan Granroth.

Centrum švédského hlavního města je uzavřeno. Na místě je policie i speciální protiteroristická jednotka. Je uzavřeno také metro.

Švédský server Expressen píše, že policie prohledala nákladní vozidlo a nenašla v něm žádné výbušniny, ačkoli se spekulovalo o tom, že v nákladním voze, který byl použit k útoku, byly možná i výbušniny.

Vůz měl být během pátku odcizen pivovaru Spendrups. Útočník s ním najel na korzo před obchodním domem na jedné z nejfrekventovanějších ulic švédské metropole, kde se v pátek odpoledne pohybovalo množství chodců.

Agentura AP poznamenává, že páteční incident se odehrál jen kousek od místa, kde se v prosinci 2010 odpálil sebevražedný atentáník Taimour Abdulwahab. Tento švédský občan iráckého původu zranil dva lidi při sebevražedném útoku. Následně bylo z jeho závěti zjištěno, že jednal na popud Islámského státu.

Nemocnice ve Stockholmu zvýšily stupeň připravenosti a chystají se přijmout případné další pacienty.

Podle švédského premiéra Kjella Stefana Löfvena byla již jedna osoba podezřelá z útoku zadržena. „Švédsko bylo napadeno. Všechno nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický čin. Vláda byla informována a dělá všechno pro to, aby byla nápomocna příslušným orgánům,“ uvedl ve svém vystoupení premiér.

Podle serveru Expressen byly zatčeny nakonec dokonce dvě osoby údajně spojené s útokem, ale stále jde o spekulace. Po páté hodině odpoledne policie přiznala, že pachatele nechytila. Uveřejnila fotografii možného útočníka a pátrá po něm.

Vyjádřil se i švédský král Karel XVI. Gustav. „Já a celá královská rodina jsme se zarmoucením vyslechli zprávu o dnešním útoku ve Stockholmu. Pozadí a rozsah incidentu zatím nejsou známy. Sledujeme vývoj, naše myšlenky jsou však už nyní s těmi, koho tyto události postihly, a s jejich rodinami,“ sdělil panovník.

Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek na twitteru označil zprávy ze Stockholmu za hrozné. „Ohavné útoky na nevinné lidi musí skončit. Pachatelé musí být dopadeni a postaveni před soud,“ uvedl. Petr Fiala napsal, že myslí na oběti. „Teroristé se nás snaží zastrašit, Švédsko je dalším cílem. Neuspěji, teror musíme porazit,“ dodal.

Ministerstvo zahraničí vydalo oficiální vyjádření, podle kterého bylo centrum Stockholmu uzavřeno a v celém městě vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

20:20 Ajaj, nepříjemnost pro Fridrichovou? Na pomoc jí přispěchal Milion chvilek

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se rozhodla vést přestupkové řízení s Českou televizí kvůli…