Najednou nehraje roli, kdo koho volil... Generál Pavel tleská Čechům v karanténě. Ale je tu velké varování

29.03.2020 14:01

Jde nám o život a ukazuje se, co v nás je, komentuje situaci šířící se koronavirové infekce někdejší šéf české armády i vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Sleduje, kolik zodpovědnosti, solidarity, soucitu, ochoty a vůle pomáhat a společně se postavit nebezpečí mezi námi je. „Současné dění ukazuje, že když o něco jde, dokážeme táhnout za jeden provaz,“ konstatuje generál v blogu na serveru Aktuálně.cz a zmiňuje konkrétní příklady. Věří, že z této krize může naše společnost vyjít silnější, než je dnes.

Najednou nehraje roli, kdo koho volil... Generál Pavel tleská Čechům v karanténě. Ale je tu velké varování
Foto: Daniela Černá
Popisek: Generál Petr Pavel
reklama

Ještě nedávno, kdy jsme si připomínali 30. výročí listopadu 1989, byly slyšet argumenty o rozdělení společnosti a absenci zodpovědného občanství. Ještě před měsícem touto dobou si však podle Pavla málokdo uměl představit, kolik zodpovědnosti, solidarity, soucitu, ochoty a vůle pomáhat a společně se postavit nebezpečí mezi námi je.

Považuje za velmi povzbudivé pozorovat, jak aktivní jsou mladí lidé. „Například Skauti spolu s neziskovou organizací Elpida, která se stará o seniory, nakupují potraviny, hygienické potřeby a další nezbytnosti, aby minimalizovali riziko jejich nákazy,“ dal za příklad. Podobně skvěle zareagovali lidé z neziskové organizace Život90 spolu s českým Červeným křížem a s hlavním městem Prahou, založili iniciativu Praha drží spolu k asistenci nejen seniorům, s informační linkou a s propracovaným mechanismem pro každého, kdo se chce do pomoci zapojit.

Anketa

Kterou písničku by měl hrát rozhlas pro zlepšení nálady?

hlasovalo: 20063 lidí
Zaujala ho také Sousedská pomoc, která má ambici poskytovat jednoduchou a přehlednou platformu pro koordinaci asistenčních činností, kde se potkává poptávka s nabídkou, ideálně i se zdroji. To, že na to máme, prokazují i naše univerzity, vysoké školy a další vědecká pracoviště a laboratoře. 

Neopomněl zmínit také armádu, která ze všech sil pomáhá policii a zdravotníkům, rozváží materiál po celé republice a zajišťuje jeho dodávky ze zahraničí. „Rovněž přístup příslušníků aktivních záloh je hodný velkého uznání,“ dodal generál.

„Současné dění ukazuje, že když o něco jde, dokážeme táhnout za jeden provaz. Najednou nehraje roli, kdo koho volil, kdo kde bydlí nebo jakému fandí klubu. Jsme spolu v nouzi a pomáháme jeden druhému,“ říká s uznáním Pavel.

Tuto schopnost budeme muset projevit i v období, které nás teprve čeká. Bude potřeba opětovně nastartovat ekonomiku. „Mnohem víc bude těch, jejichž úspěšné a po léta budované podnikání čelí hrozbě likvidace, nebo jsou ohroženi propouštěním,“ připomněl s tím, že bude potřeba se vypořádat s dočasnou paralýzou některých odvětví průmyslu a služeb.

Stojí tak před námi výzva, jak pomoci těm, na které současné dění dopadá nejvíce. Stát přichází s návrhy půjček, s odpouštěním daní a zavede jistě další nástroje. Důležitou roli ovšem bude i nadále hrát schopnost a ochota solidárně si pomoci navzájem. „Bez toho by nám mohla hrozit krize hlubší než v letech 2008–2009, s významným sociálním třením, ze které se naše společnost bude zotavovat léta. Takový vývoj by s sebou nesl i riziko politických extrémů nabízejících rychlá a rázná řešení s nutností mimořádných opatření a omezení svobod,“ upozorňuje generál.

První týdny fungování české společnosti v nouzovém stavu však dávají naději, že se i s takto těžkou situací dokážeme s úspěchem vyrovnat a zvládnout ji. „Jako dobře fungující tým to dokážeme, a nakonec z této situace můžeme jako společnost vyjít silnější a lepší než dnes,“ věří Petr Pavel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …