Nákaza se šíří jako šílená! Tvrdý lockdown nepomůže. Lékař v barvách TOP 09 vypustil podložená data

28.02.2021 11:55

„Tvrdý lockdown není v tuto chvíli řešením, i přes lockdown se nákaza šíří jako šílená,“ říká lékař a člen TOP 09 Šimon Reich, jenž na svém facebooku představil grafy ukazující, že lidé protiepidemická opatření dodržují. Největší riziko nákazy hrozí ve věznicích, v domovech důchodců, v nemocnicích a v dalších podobných zařízeních s vysokou koncentrací ohrožených osob. Reich rovnou nabízí řešení, jak postupovat.

Nákaza se šíří jako šílená! Tvrdý lockdown nepomůže. Lékař v barvách TOP 09 vypustil podložená data
Foto: Repro Facebook
Popisek: Lékař a člen TOP09, Šimon Reich

Lidé tráví doma přibližně o 10 % více času než v době před covidem. Od listopadu 2020 se tato hodnota pohybovala přibližně mezi 5 až 20 %. Stejných 20 % jsme dosáhli na jaře při ultra tvrdém plošném lockdownu, přináší Reich informace z grafu, jak se změnil čas, který lidé od začátku pandemie tráví doma.

„I přesto se však v Česku nákaza šíří jako šílená,“ zdůrazňuje lékař s odkazem na druhý graf. Co se týká veřejných prostor, lidé tráví na uzlech hromadné městské dopravy přibližně o 36 % méně času než v době před covidem. Od listopadu 2020 tato hodnota se pohybovala přibližně mezi 10 až 50 %. Velmi podobných 60 % jsme dosáhli na jaře při ultra tvrdém plošném lockdownu. „Přesto se zde nákaza šíří jako šílená,“ opakuje Reich.

Na pracovištích lidé tráví aktuálně přibližně o 25 % méně času než v době před covidem. Jak je z třetího grafu patrné, tak od listopadu 2020 se tato hodnota pohybovala přibližně mezi 10 až 35 %. „I během ultra tvrdého plošného lockdownu jsme nedosáhli tak dobrých čísel jako na začátku ledna. Přesto se zde nákaza šíří jako šílená,“ upozorňuje opět lékař.

Anketa

Jaká opatření NEBUDETE dodržovat?

hlasovalo: 5557 lidí
Na místech jako jsou např. restaurace, kavárny, obchodní centra, muzea, knihovny nebo kina tráví lidí o 55 % méně času než před covidem. Jak je ze čtvrtého grafu patrné, tak se od listopadu 2020 tato hodnota pohybovala přibližně mezi 15 až 70 %. Velmi podobných 60 až 70 % jsme dosáhli na jaře při ultra tvrdém plošném lockdownu.

Z těchto čísel je podle Reicha zjevné, že:

1) občané plošné restrikce usměrňující jejich pohyb a pobyt významným způsobem respektují a dodržují,

2) důvod(y), proč se nám tady šíří nákaza jako šílená, leží jinde než v tom, že bychom měli nedostatek plošných restrikcí, která usměrňují pohyb a pobyt,

3) přísnější lockdown v tuto chvíli ničemu nepomůže.

„Pokud jde o případy, které končí v nemocnici, tak se nákaza šíří poslední týdny především ve věznicích, v domovech důchodců a v dalších podobných zařízeních s vysokou koncentrací ohrožených osob. Největší šance nákazy je ("překvapivě") v nemocnicích. Počet lidí s post-infekční imunitou stále roste a až se ustálí změna počasí od května dál, tak nákaza sama zpomalí,“ zdůrazňuje Reich.

Pokud chceme nyní něco udělat pro to, aby bylo do půlky května co nejméně zemřelých v souvislosti s covidem-19, tak dodržujme základní opatření – na prvním místě to nejefektivnější, totiž tzv. social distancing. „Pokud s tím chce udělat něco vládní garnitura (a potažmo opozice), tak ať vybaví všechny praktické lékaře preparáty jako je ivermektin a kolchicin,“ dodává Reich.

Tato terapeutika nejsou toho času v naší zemi k sehnání. Na základě tzv. emerging evidence prý pocházející z mnoha různých klinických studií (včetně těch randomizovaných placebem kontrolovaných a dvojitě zaslepených). „Je totiž vážný důvod se domnívat, že jejich nasazení má smysl. Ano, samozřejmě se může za půl roku či za rok ukázat, že ve skutečnosti nefungují,“ pokračuje lékař s tím, že v tuto chvíli však nic lepšího nemáme.

„Mnou zmíněné vědecké důkazy hovoří především pro tzv. profylaktické využití těchto preparátů. To znamená, že se naordinují pacientům, kteří patří do ohrožené skupiny a mají čerstvě pozitivní PCR test. Dodejme proto tyto preparáty všem praktických lékařům, kteří o ně projeví zájem. Samotnou léčbu už nechme na nich,“ navrhuje Reich.

Nyní očekává, že premiér Andrej Babiš stejně prosadí plošný tvrdý lockdown a následně pak samovolný pokles dynamiky nákazy pochopitelně připočte tomuto kroku. „Bude se pak holedbat, že zachránil ‚tisíce mrtvých‘ a my budeme opět svědky znásilnění korelace v kauzalitu. Jeho „experti“ na ministerstvech nás budou přesvědčovat, že se o kauzalitu pochopitelně jedná,“ shrnuje Reich závěrem.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

20:07 „Blbeček,“ řekla moderátorka k Djokovičovi. Šokovaný Kodeš ji v tom vykoupal

Neočkovaný srbský tenista Novak Djokovič prohrál soud o zrušené vízum a nemůže obhajovat titul na Au…