Nám zakazují, cizím povolují. Ivan David: Zažil jsem v Bruselu. Jde o zemědělství

28.04.2021 11:52

Evropská komise chce poškodit české spotřebitele i zemědělce, vypěnil europoslanec za SPD Ivan David. Rakouský kancléř Sebastian Kurz podle Davida české i další občany EU prozatím chrání a právě proto je terčem mediální štvanice. Tak hodnotí bruselské dění jeden z českých europoslanců.

Nám zakazují, cizím povolují. Ivan David: Zažil jsem v Bruselu. Jde o zemědělství
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

Europoslanec za SPD zase jednou bouchl do stolu. Tentokrát kvůli postupu Evropská komise, která v rámci boje za zelenější EU prosazovala zákaz používání pesticidu lufenuron, který čeští spotřebitelé znali také jako Sentinel, ale současně dovolila dovoz zemědělských komodit ze třetích zemí, kde se tento postřik dál vesele používá, jako jsou Brazílie a Mexiko.

Anketa

Nosíte venku roušku nebo respirátor?

16%
47%
hlasovalo: 18029 lidí

A to Davidovi hlava nebere.

Jedno možné vysvětlení vidí v tom, že Evropská komise uzavřela dohodu s Brazílií, Mexikem a dalšími zeměmi mimo EU o dovozu potravin do EU. Evropská komise tak chce pomoct ekonomikám Brazílie či Mexika. Jenže zároveň tím poškozuje zemědělce z členských států EU a to je podle Davida jednoznačně špatně. Je toho názoru, že buď mají pro všechny platit stejná pravidla, nebo nemají platit žádná.

„Ukazuje se, že koncentrace rozhodovací moci do Bruselu dosáhla takové úrovně, že to ohrožuje jak zemědělce tak i spotřebitele. Každé rozhodnutí Komise ve věci postřiků má dopady na trh ve stovkách miliard eur. Pokud bychom vzali v úvahu riziko, že žadatel o povolení může dát na úplatky 1 % ročního obratu v EU, o němž se rozhoduje, vychází nám, že objem úplatků se může pohybovat v řádu miliard eur. To jsou peníze, které mají obrovskou moc,“ napsal na sociální síti Facebook Ivan David.

„Rozhodnutí o povolení dovozu obilovin a kukuřice kontaminovaných zakázaným postřikem usvědčuje Komisi ze skutečných cílů, které sleduje v rámci Zeleného údělu. Komisi jde o to, co nejvíce snížit výrobu potravin v EU, aby mohla umožnit co největší dovoz zemědělské produkce ze třetích zemí. Mexiko a Brazílie patří do skupiny zemí MERCOSUR, s nimž Komise v roce 2019 podepsala obchodní dohodu, která má umožnit zvýšení dovozu zemědělských výrobků do EU. Zatím ji v Evropské radě blokuje rakouský kancléř Sebastian Kurz, který její ratifikaci již 3x vetoval. Což je také zřejmě jeden z důvodů, proč je na něj v Rakousku neustále médii pořádána štvanice,“ pokračoval europoslanec SPD.

Jedním dechem dodal, že stopku v ratifikaci udělila francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi i dolní komora francouzského parlamentu, jenže Evropská komise se podle Davida chová tak, jako by už dohoda byla schválena všemi zeměmi EU a tím nabyla platnosti.

Ivan David se zlobí

Ivan David se zlobí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

9:21 Konec Lipavského: Po průšvihu v ČT přišlo nečekané. A zlé

Úplný idiot. I takové názory zaznívaly poté, co Jan Lipavský po schůzce s prezidentem Zemanem prezen…