Vláda Spojených států jakékoli spojení s pátečními událostmi v Turecku okamžitě odmítla. V telefonním rozhovoru mezi americkým ministrem zahraničí Johnem Kerrym a jeho tureckým protějškem zaznělo, že „veřejná nařčení a prohlášení o roli Spojených států v neúspěšném pokusu o puč v Turecku jsou chybná a navíc velmi škodlivá pro naše bilaterální vztahy“.
Toto prohlášení Johna Kerryho přišlo ovšem už poté, co se turecká vláda rozhodla uzavřít svůj vzdušný prostor, čímž americké bojové letouny přišly o možnost skrze Turecko vést bojové operace v sousední Sýrii a Iráku.
V centru vzájemných sporů stojí islámský klerik Fethullah Gülen, který žije již několik let v americké Pensylvánii, odkud do světa hlásá svou filosofii, ve které mísí mystickou formu islámu a podporu demokracie, vědy, vzdělávání a mezináboženského dialogu.
Již ve svém sobotním proslovu prezident Erdogan zmínil, že Turecko nikdy neodmítlo žádost Spojených států o vydání „teroristů“. Na Washington se obrátil s tím, aby americká vláda vydala zmíněného klerika Turecku. „Jestliže jsme strategickými partnery, měli byste naší žádosti vyhovět,“ uvedl.
Turecký předseda vlády Binali Yildirim v sobotu zase prohlásil: „Jakákoli země, která ochraňuje tohoto muže, nemůže být naším partnerem. Naopak, musí být s Tureckem ve velmi vážném konfliktu. Znovu vás žádám o to, abyste neprodleně vydali toho muže v Pensylvánii Turecku.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: fib