Nářek z EU: Ne a ne a ne. Orbán trvá na svém a vydírá nás

19. 11. 2020 9:44

Většina členských států EU se shodla na tom, že ekonomická pomoc bude podmíněna dodržováním zásad právního státu a to se ani trochu nelíbí maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi a polskému předsedovi vlády Mateuszi Morawieckému. Jak maďarská tak polská vláda totiž již řadu let čelí kritice, že principy právního státu obchází, že oslabují nezávislost justice i médií.

Nářek z EU: Ne a ne a ne. Orbán trvá na svém a vydírá nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán
reklama

Komentátor Karel Barták v textu pro Info.cz konstatoval, že se dalo čekat, že udělají ledacos proto, aby se parametry pro poskytování finanční pomoci změnily. To se také stalo.

Pokud přijmeme legislativu navrženou Evropským parlamentem a německým předsednictvím, přeměníme Evropskou unii v Sovětský svaz. Cílem návrhu je vydírat státy na ideologickém základě,“ vyložil svůj pohled na věc maďarský premiér Orbán.

Podle Bartáka tak jen potvrdil, že je to populistický lídr, který si nechce nechat sáhnout na svou moc. Ostatní politici EU ho nedokázali přesvědčit, aby změnil názor.

„Mluvili s ním snad už všichni a všichni dostali stejnou odpověď,“ postěžoval si vysoce postavený zdroj v Radě EU. Pro server Politico upozornil, že velvyslanci České republiky a Slovenska, tedy dalších dvou členů Visegrádské čtyřky, v pondělí žádné výhrady nevznesli.

Poskytování finanční pomoci se proto zaseklo a podle Bartáka může trvat ještě dlouho, než se všechno zase rozeběhne. Teoreticky je množné Maďarsko a Polsko z plánů nenadálé ekonomické pomoci vyloučit, ale Barták upozorňuje, že to by v EU vyvolalo velké napětí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

8:16 Česká televize bude platit za lež o Vitáskové. Je to pravomocné

Jasné slovo soudce. Česká televize musí bývalé šéfce Energetického regulačního úřadu Aleně Vitáskové…