Nařídil to Kubice! Časopis přináší zásadní zvěsti o zatčení Davida Ratha

08.09.2014 9:12

K zatčení bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha došlo před dvěma lety. Prý se jednalo o zvláštní příkaz od někdejšího ministra vnitra Jana Kubice. Dosavadní Rathovi spojenci v policii se proti němu obrátili a hodili ho přes palubu. Výměnou za to měli dostat lukrativní posty na policejním prezidiu. Zjistil to časopis Týden.

Nařídil to Kubice! Časopis přináší zásadní zvěsti o zatčení Davida Ratha
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

V srpnu 2012 nastoupil nový policejní prezident Martin Červíček. Nahradil odvolaného Petra Lessyho. Spolu s novým šéfem policie nastoupil i nový náměstek Václav Kučera. Podle zprávy, kterou má Týden k dispozici, dostal Kučera místo náměstka za odměnu.

Kučera chtěl místo náměstka, a tak přestal krýt Davida Ratha

Týden získal dokument z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). V něm se píše: „Kučera (šéf středočeské policie) se zřekl na přímý pokyn ministra Kubice hejtmana Ratha, se kterým ho pojilo do té doby přátelství. Dobře věděl, kdo z Útvaru zvláštních činností instaloval v Rathově domě odposlechy, a spolupracoval na politikově zatčení. Předtím ho, jak lze podle mne předpokládat, de facto kryl. Šlo tím, domnívám se, o jistý druh politické objednávky. Kučera jako kariérista využil příležitosti. Chtěl slíbenou odměnu. Místo náměstka. A to je postup, s nímž se nemohu ztotožnit.“

Kučera se stal tři měsíce po Rathově zatčení náměstkem pro Službu kriminální policie a vyšetřování. Podle Týdne se tak stal jedním z nejmocnějších policistů v zemi. Pod něho spadal Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) a Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ).

Kučera a Rath se dobře znali

Sám Kučera něco takového odmítá. „Naprosto vylučuji, že by kauza Rath byla takto zobchodována. Že bych dostal v souvislosti s ní místo náměstka. Pokud to někdo říká, nemá správné informace a je to paranoidní psychopat,“ vyjádřil se pro časopis Týden. Místo náměstka mu prý nabídl Červíček, sám o něj neusiloval.

Týden ale připomíná, že Kučera se musel jako šéf středočeské policie dobře znát s Davidem Rathem. Bývalý hejtman figuroval mezi hosty na oslavě Kučerových padesátin. Podle Kučery se jednalo o slušnost. S Rathem se prý setkával pouze pracovně.

K zadržení s krabicí vína došlo poté, co se od Ratha odvrátili spojenci od policie

Časopis spekuluje o možné spolupráci mezi šéfem policie a hejtmanem. Kučera mohl Rathovi poskytovat důležité informace, například o tom, že je sledován. Rath by si tak mohl dávat pozor. Kučera mohl dát spis ke zpracování nezkušenému podřízenému, aby se vyšetřování pozdrželo.

Podle policejního plukovníka blízkého Generální inspekci bezpečnostních sborů mělo být zatčení s krabicí vína 14. května 2012 možné právě proto, že se spojenci od policie k Rathovi obrátili zády a přestali mu poskytovat informace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

22:25 Je to jinak! Babišovi se nejdřív zvedl žaludek a pak začal pátrat. A teď přiznal...

Premiér Andrej Babiš se ve své týdenním hlášení „Čau lidi“ rozepsal o dnešním tragickém požáru domov…