Nařízené demolice staveb by měl zaplatit stát, navrhl Senát

18.07.2012 12:19

Náklady na nařízené demolice staveb, které ohrožují okolí, by měl podle Senátu místo obcí zaplatit stát. Sumu by zpětně po vlastníkovi stavby vymáhal. Horní komora parlamentu ve středu tuto úpravu zanesla do novely stavebního zákona. Ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský se proti změně postavil. O senátní verzi novely tak rozhodne sněmovna, informuje ČTK.

Nařízené demolice staveb by měl zaplatit stát, navrhl Senát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jednání Senátu Parlamentu České republiky
reklama

"Jako člen vlády nemůžu souhlasit, že budou nějaké další náklady na státní rozpočet," uvedl Jankovský. Náklady na demolici by měla podle platného zákona hradit a vymáhat obec, jejíž stavební úřad o zbourání budovy rozhodl. Pro obce to ale znamená výdaje v řádu až desítek milionů korun, na které nemají, podotkl senátor ODS Pavel Eybert.

Novela zjednoduší proces povolování staveb

Změnu podpořil i předseda senátorů ČSSD a bohumínský starosta Petr Vícha, podle něhož je rozhodnutí o demolici výkonem přenesené působnosti státní správy.

Novela má za cíl zejména zjednodušit proces povolování staveb. Rozšiřuje výčet případů, kdy se nevyžaduje územní rozhodnutí ani územní souhlas. Zpřesňuje také postup při vedení zjednodušeného územního řízení. Současně zkracuje některé lhůty v územním plánování. Má umožnit lidem, aby připomínkovali návrhy územních plánů už v takové fázi, kdy to dosud možné nebylo. Změna má posílit také pozici vlastníků pozemků dotčených územním plánem.

Norma má také zvýšit některé správní poplatky. Stavební povolení pro bytový dům s nejvýše třemi byty má stát 5000 místo dosavadních 300 korun, stavba garáže pro maximálně tři vozy pak tisícikorunu místo tří set korun. Obcím pak novela prodlužuje termín pro přijetí územních plánů z roku 2015 do roku 2020. Umožní jim tak do osmi let postavit některé stavby i bez územního plánu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vfe
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

13:11 Zle v SPD. Důvod: Generál Blaško. Raději nečíst

Podpora pro konkurenčního kandidáta se nevyplácí. To, že podpořil v teplickém závodě o senátní křesl…