Nás si nekoupíš, Babiši! Hajzle, jsi jako nemoc. Příště na Letné. A chystáme mnohem víc. Mádl, Jaroš, Čvančarová a masakr na Václaváku

04.06.2019 20:57

V úterý večer se na Václavském náměstí uskutečnila v pořadí již pátá protivládní demonstrace organizovaná spolkem Milion chvilek pro demokracii. Tentokrát se kromě odchodu ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) požadovala také demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle odhadu organizátorů zaplnilo náměstí kolem 120 tisíc lidí ze všech koutů České republiky, a dá se tak hovořit o největší demonstraci od roku 1989. Se svými projevy také vystoupili například šéf Transparency International David Ondráčka, odborník na marketing Martin Jaroš, herečky Jitka Čvančarová a Iva Pazderková nebo herec Jiří Mádl a další.

Nás si nekoupíš, Babiši! Hajzle, jsi jako nemoc. Příště na Letné. A chystáme mnohem víc. Mádl, Jaroš, Čvančarová a masakr na Václaváku
Foto: Repro Facebook
Popisek: Jiří Mádl na demonstraci Milionu chvilek pro demokracii

Akce započala na Václavském náměstí v 18:30 hod. Kvůli velkému počtu zájemců organizátoři rozšířili akci i do spodní části Václavského náměstí. Demonstrace za demisi Benešové se konají již každý týden od konce dubna. Před dvěma týdny se v centru Prahy podle organizátorů sešlo 50 000 lidí, minulý týden demonstrovaly tisíce lidí na různých místech mimo hlavní město. Nyní již do centra Prahy dorazilo podle odhadu 120 tisíc lidí.

Anketa

Přejete úspěch hnutí Milion chvilek pro demokracii?

9%
91%
hlasovalo: 33433 lidí

Při zahájení demonstrace přítomní lidé začali opakovaně skandovat heslo „demisi, demisi, demisi“ a „hanba“. S sebou si povětšinou přinesli vlajky České republiky a transparenty s nápisy adresovanými premiérovi. Na demonstraci byly podle pražské policie desítky policistů, osobní doprava na Václavském náměstí byla zastavena.

V protest proti Babišovi se demonstrace proměnila před dvěma týdny, kdy mu kritici z pódia vyčítali střet zájmů, kterým se zabývají i instituce Evropské unie, trestní stíhání v případu Čapího hnízda, dotace pro jeho někdejší firmu Agrofert i údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností (StB).

S úvodním slovem přišel předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, který při poslední manifestaci premiéra varoval, že pokud nepřijme jeho výzvu k veřejné debatě, kde by své kroky obhájil, přijde demonstrace další, a ještě větší, Babiš výzvu odmítl. Mezitím také vypluly na světlo světa nové informace vyplývající z auditní zprávy Evropské komise, které unikly do médií. Demonstrace za nezávislost justice se tak nyní posunula především směrem k premiérově střetu zájmů. 

Organizátoři dnešní demonstrace zopakovali své požadavky. „Požadujeme přijetí pojistek nezávislosti justice a demisi Marie Benešové. Za druhé Agrofert vrátí všechny neprávem obdržené dotace. Za třetí stopku veškerým dotacím pro Agrofert. Za čtvrté se Babiš zbaví médií a za páté nebude dělat, že je normální, že premiér naší země je člověk ve sřetu zájmů, jeho problémy poškozují celou zemi, požadujeme demisi Andreje Babiše,“ řekl hlasitě za povyku přítomného davu.

Kromě toho vyjádřil i obavy o nezávislost veřejnoprávních médií. „Tu ohrožuje hlasovací mašinerie ANO, SPD a komunistů. Může se to projevit při středečním hlasování o dvou členech Rady České tiskové kanceláře, kterými se mohou stát kandidát ANO David Soukup a Michal Semín za SPD,“ upřesnil.

„Pokud se to stane, hrozí, že kontrolní radu nejvlivnější tiskové agentury v zemi ovládne zcela ANO a SPD a že se možná předsedou této rady stane normalizační kádr Petr Žantovský,“ sdělil Minář směrem k účastníkům demonstrace.

Následně oznámil, kdy a kde se bude konat další demonstrace. „V úterý 11. června proběhne další vlna celorepublikových protestů kromě Prahy. Vzhledem tomu, že je nám tu těsno, se sejdeme příště na Letné. V neděli 23. 6. v 16:30 přijeďte, je to víkend, aby mohla přijít celá republika,“ zval občany na další velký protest.