Naše země je připravena na situaci, kdy nebude proudit plyn z Ruska, ujistil Sobotka

16.06.2014 19:10

Česká republika je podle premiéra Bohuslava Sobotky připravena na případné výpadky dovozu ruského plynu, který do země proudí přes Ukrajinu a Slovensko. Premiér ale věří, že zastavení dodávek suroviny z Ruska na Ukrajinu se tranzitu plynu nedotkne a nepostihne evropské zákazníky ruského plynárenského monopolu Gazprom. Sobotka to v pondělí prohlásil před novináři v Bratislavě, kde se spolu se slovenským kolegou Robertem Ficem a eurokomisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem zúčastnil Evropského jaderného fóra.

Naše země je připravena na situaci, kdy nebude proudit plyn z Ruska, ujistil Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

„Když byly (dodávky plynu) zastaveny z Ruska na Ukrajinu, tak to neznamená, že by měly být automaticky zasaženy dodávky, které jsou určeny pro země Evropské unie," řekl Sobotka.

Gazprom v pondělí přerušil dodávky plynu na Ukrajinu, protože Kyjev nezaplatil do stanoveného ultimáta dluh za odběr suroviny. Po krachu jednání ruská společnost požaduje, aby Kyjev platil za budoucí dodávky předem.

ČR je připravena pro případ, že by ruský plyn během tranzitu přes Ukrajinu začal mizet

Sobotka připomněl, že předsednictvo Bezpečnostní rady státu se už v minulých týdnech zabývalo vyhodnocením rizik ohledně dodávek plynu. „Naše země je připravena (...) pro případ, že by (ruský) plyn, který je určen pro evropské odběratele, začal během tranzitu přes Ukrajinu z nějakého důvod mizet, že by se nedostal na Slovensko a dále do České republiky," řekl. Premiér připomněl, že v podzemních zásobnících má Česká republika zásoby plynu na zhruba tři měsíce a že je napojena na alternativní trasy, kterými dokáže plyn získat. Ruská strana by mohla dodávky zajistit plynovodem Nord Stream po dně Baltského moře a přes Německo či plynovodem Jamal přes Bělorusko a Polsko.

Premiérův úřad poznamenal, že od plynové krize v roce 2009 byla učiněna opatření, která posilují energetickou bezpečnost České republiky. Zmiňuje v této souvislosti výstavbu plynovodu Gazela na česko-německé hranici a rovněž výstavbu plynového interkonektoru Storck na hranici mezi Polskem a Českou republikou.

Rusko by neutáhlo kohoutky pro Evropu, tvrdí ministr Mládek

Sobotka také uvedl, že Česká republika je v případě potřeby připravena pomoci Slovensku, které odebírá ruský plyn tranzitem přes Ukrajinu.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, jenž doprovázel Sobotku na zasedání Evropského jaderného fóra, soudí, že Moskva v případě vyhrocení plynové krize dodávky suroviny do Evropy nezastaví. „Nemyslím si, že by Rusko utáhlo kohoutky pro Evropu. Na tom nemá zájem, protože by poškodilo samo sebe. Pro ruský státní rozpočet jsou příjmy z plynu jedním z nejdůležitějších zdrojů," řekl Mládek novinářům.

Ukrajina by měla získat plyn ještě před zimou a měla by naplnit své zásobníky

Podle Oettingera, který se neúspěšných jednání mezi Moskvou a Kyjevem ohledně dodávek plynu zúčastnil coby prostředník, je potřeba, aby Ukrajina získala plyn a dokázala před zimou naplnit své zásobníky. „Během studené a dlouhé zimy je pro denní spotřebu nutný i plyn ze zásobníků," upozornil Oettinger. Eurokomisař doufá, že jednání o dodávkách plynu z Ruska na Ukrajinu budou pokračovat ještě před letními prázdninami.

Snížit závislost Ukrajiny na dovozu plynu z Ruska by měly zpětné dodávky suroviny ze Slovensku, na nichž se Bratislava a Kyjev dohodly v letošním roce. Ukrajina ale ze Slovenska bude moci od podzimu získat méně plynu, než původně očekávala. Zpětné dodávky budou totiž realizovány přes méně kapacitní záložní plynovod spojující obě země, a nikoliv prostřednictvím tranzitního plynovodu, kterým proudí ruský plyn přes Ukrajinu a Slovensko dál do západní Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vfe, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

18:18 Krach! Rada ČT hodila Dvořákovi rozpočet na hlavu. Info o dalším vývoji

RADA ČESKÉ TELEVIZE Drtivý úder schytal ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák na posledním leto…