Naštvaný Petr Kolář: Možná se v Praze dočkáme summitu Vladimir Putin-Donald Trump organizovaného Zemanem

10.11.2016 11:27

Bývalý český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář v rozhovoru s Martinem Veselovským na internetové televizi DVTV přiznal, že zvolení Donalda Trumpa pro něj není moc radostná zpráva. Na druhou stranu zmínil, že „se to dalo očekávat“.

Naštvaný Petr Kolář: Možná se v Praze dočkáme summitu Vladimir Putin-Donald Trump organizovaného Zemanem
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Bývalý velvyslanec Petr Kolář (vlevo) a někdejší místopředseda EP Libor Rouček

Uvedl, že Trumpovi se podařilo udělat z toho, že několikrát zbankrotoval, ale zase se postavil na nohy, výhodu. I z toho, že je nepředvídatelný.

Upozornil, že Donald Trump stavěl svou kampaň na tom, že není politik. Vybral si za svého viceprezidenta Pence, který prý skýtá pro řadu republikánů naději, „že to nebude tak vychýlené, šílené a neuchopitelné“. Určitě prý bude mít ve svém týmu odborníky a specialisty, kteří v zahraničně bezpečnostní agendě snad nejsou nováčky.

Celé video je ZDE

Poukázal na to, že Trump bude mít manévrovací prostor omezený Kongresem a Nejvyšším soudem.

Trump prý musí reflektovat alespoň část svých slibů, které v kampani pronesl. „Pro mě je zklamání, že tím asi končí jednání o smlouvě TTIP. Alespoň na nějakou dobu, ty čtyři roky, co bude prezidentem, minimálně,“ uvedl s tím, že to by neplatilo v případě, pokud by došlo k impeachmentu, což v USA může nastat.

Připomněl, že USA platí 73 % nákladů, které má NATO. „My se tak trochu vezeme jako černí pasažéři a budeme muset své závazky vzít mnohem vážněji, než doposud,“ poznamenal.

Je velmi zvědav, jak se nyní bude vyvíjet Trumpův vztah s Putinem. Upozornil, že jak Bush mladší, tak Obama v začátku své prezidentské funkce se pokusili o nový start vztahů s ruským prezidentem Putinem. A jak to nakonec skončilo? Nyní jsou nové americké jednotky v Evropě a v Pobaltí. „Můžeme si přát, že pokud by na začátku k nějakému takovému bláhovému pokusu došlo, že i Donald Trump prokoukne. Uvidíme. Otázka také je, jak s tím budou umět zacházet Rusové. Nepodceňujme je, jsou to velcí profesionálové a vědí jak se dělá diplomacie, na rozdíl od Donalda Trumpa,“ podotkl Kolář.

„Chtěl byste být velvyslancem ve Washingtonu, když bude prezidentem Donald Trump?“ zajímalo Veselovského. „Já bych chtěl být velvyslancem ve Washingtonu na věky věků a nikdy jinak,“ odpověděl Kolář v humorné nadsázce a pak už vážně pokračoval: „Já si myslím, že teď pro konkrétního velvyslance, který tam má jít, to je rajská zahrada. Možná se dočkáme summitu Putin-Trump organizovaného naším prezidentem v Praze, takže to bude velmi zajímavé.“ „Mluvíme o Hynku Kmoníčkovi, který by měl nastoupit do Spojených států amerických,“ podotkl Veselovský. „Je to nominace našeho současného prezidenta. Víme, že současný prezident vyjádřil své preference jasně ve směru k Donaldu Trumpovi a ten vztah Putin – Trump to může být ještě zajímavé z hlediska naší domácí politiky a jak se s tím administrace našeho prezidenta bude vypořádávat,“ podotkl Kolář.

Amerika prý začala v poslední době ztrácet své tradiční spojence. „Obávám se, že Donald Trump tento trend úplně nezastaví. Když se podíváme do Asie, ten odklon Filipín, Malajsie k Číně. Podívejme se na pokusy nastavení vztahů s Íránem, jaký efekt to mělo na sunnitskou část Arabů. Když se podíváme na nastavení vztahů s Kubou, mimochodem to si myslím že prohrálo demokratům Floridu, tak to pro ty demokraty v Latinské Americe, kteří nejsou levicoví, nebyla úplně dobrá zpráva,“ uvedl Petr Kolář.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kde to skončí? Zákaz červeného masa pro děti. Zelení to opravdu navrhli

20:53 Kde to skončí? Zákaz červeného masa pro děti. Zelení to opravdu navrhli

Server dánského deníku Politiken přinesl článek o plánech tamních zelených, resp. členů strany Alter…