Návrh zákona „Stop Sorosovi“ proti jedincům a neziskovkám podporujícím migraci! V Maďarsku přitvrzují a z Evropy už zní křik

20.02.2018 22:44

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó se dnes nechal slyšet, že kdo zpochybňuje vládní návrh zákona zvaného „Stop Sorosovi“, který má za cíl omezit migraci, zpochybňuje pravomoc své vlády činit suverénní rozhodnutí. ČTK informovala, že dnes začal o návrhu jednat maďarský parlament.

Návrh zákona „Stop Sorosovi“ proti jedincům a neziskovkám podporujícím migraci! V Maďarsku přitvrzují a z Evropy už zní křik
Foto: Presalocala.com
Popisek: Maďarský premiér Viktor Orbán
reklama

Zákon „Stop Sorosovi“ by prý umožnil regulovat, popřípadě zakázat činnost nevládních organizací i jedinců podporujících migraci s odůvodněním, že představují ohrožení národní bezpečnosti. Agentura MTI uvedla, že ministr řekl, že „takzvané občanské skupiny“, které prosazují migraci a otevřené hranice, jednají v rozporu s maďarskou národní bezpečností.

Vláda prý podle ministra musí činnosti namířené proti národní bezpečnosti zabránit, a to i legální cestou. Ministr zahraničí Szijjártó reagoval také na kritiku lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, který v rozhovoru v berlínském listě Tagesspiegel označil maďarského premiéra Viktora Orbána za diktátora.

Asselborn odsoudil i dotčený návrh zákona a vyzval k aktivaci článku 7 unijní smlouvy, který umožňuje uplatnit vůči zemi určité sankční mechanismy. Šéf maďarské diplomacie Asselborna označil za hlupáka, který nemá rád Maďarsko, a obvinil jej, že ho platí americký finančník a filantrop maďarského původu George Soros, informoval server The Budapest Beacon.

  • Původní text ZDE

Rétorika protiimigrační kampaně Orbánovy vlády označuje Sorosovy snahy posilovat liberální hodnoty a otevřené hranice ve východní Evropě za „plán“ dopravovat do Evropy migranty, připomíná agentura Reuters. ČTK uvedla, že tento právní předpis je součástí balíku tří zákonů podobně zaměřených proti migraci. Jejich cílem je prý výrazně ztížit v zemi činnost nevládním organizacím i jednotlivcům, kteří pomáhají migrantům. Tyto aktivity by v budoucnu podléhaly povolení úřadů.

Hlasování o uvedených zákonech se očekává až po parlamentních volbách, které maďarský prezident vypsal na 8. dubna. Proti těmto zákonným opatřením protestovalo v pondělí ve společném dopise přes 200 evropských organizací na obranu lidských práv.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

16:46 Petr Nečas po osmi letech vzpomíná: S*áči z ÚOOZ. Šlachta neví, co tvrdí. A mediální prostitutka Moravec, ostuda ČT

Server EkonomickýDeník.cz dnes přinesl rok starý rozhovor s expremiérem Petrem Nečasem, který poskyt…