Kroupu zaujal výrok prezidenta Miloše Zemana, jenž mluvil pravdu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením totalitních ideologií a který byl také předmětem soudního sporu. „Spletl se pouze v tom, že jako příklad uvedl Peroutku, a nikoli sebe,“ napsal Kroupa a poukázal na to, že právě Zeman vstoupil do komunistické strany v roce 1968. Tedy v době, „kdy se zhroutila cenzura a i ta nejtupější část veřejnosti se dozvěděla o zločinech proti lidskosti, napáchaných touto stranou v padesátých letech“.
Řeči komunistů o demokratickém socialismu byly podvodné
Podle Kroupy byly řeči komunistů o demokratickém socialismu podvodné. „Protože ani na chvilku nepřipustili, že by to mělo znamenat zrušení jejich mocenského monopolu. Požadavky na pluralitní politický systém označovali za kontrarevoluční. Cílem nebyla výměna politického systému totalitního za demokratický, ale výměna diskreditované konzervativní generace za reformisty,“ napsal Kroupa.
Podle jeho názoru měla demokratizace spočívat v tom, že do zkostnatělé Národní fronty vedené KSČ přijmou některé nově vzniklé organizace jako sociální demokraty nebo KAN a pojede se dál. „Právě to byla příležitost pro mladé kariéristy, kteří předpokládali, že členstvím v komunistické straně získají výhody oproti svým vrstevníkům a zaujmou vedoucí funkce po odstraněných stalinistech.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam