Ne, dezinfekci nepijte a toto nekupujte, varuje deník

08.12.2021 8:15

Českým internetem se šíří rada, jak léčit covid průmyslovou dezinfekcí. Deník N zjistil, že za stránkou, která tento způsob léčby propaguje, stojí jeden z aktérů iniciativy Chcípl pes, která vědomě porušuje vládní restrikce. Podle vedení spolku jde o soukromou iniciativu jednotlivce.

Ne, dezinfekci nepijte a toto nekupujte, varuje deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sanitka, ilustrační foto

Průzkumy ukazují, že nemalá část lidí, více než 10 procent, se absolutně odmítá nechat očkovat, neboť považuje schválené vakcíny proti covidu-19 za nebezpečné. Jenže současně platí, že část lidí hledá alternativní způsoby léčení covidu. Věří kupříkladu v léčebnou sílu průmyslové dezinfekce.

Anketa

Chcete Víta Rakušana za prezidenta republiky?

1%
98%
hlasovalo: 28845 lidí

„Webová stránka s názvem Žlutá voda v České republice propaguje oxid chloričitý jako lék. Tato látka se používá v průmyslu jako bělidlo a k dezinfekci vzduchových potrubí a klimatizací. Mezi přívrženci ‚alternativní‘ medicíny ale už řadu let platí za všelék proti desítkám nemocí,“ upozornil server s tím, že na příslušné webové stránce se zájemci mohou dočíst i to, že průmyslovou dezinfekci jako lék na covid doporučuje už na 7 tisíc lékařů, kteří takovýmto způsobem léčí lidi v latinské Americe.

Lékaři přitom i v České republice varují, že pití takovýchto látek může nezvratně poškodit játra i ledviny. Varování před touto 'léčebnou' metodou vydané Ministerstvem zdravotnictví ČR již v roce 2016, tedy dlouho před covidovou pandemií, však paradoxně u některých lidí zájem o průmyslovou dezinfekci zvýšilo.

Za stránkou Žlutá voda stojí podnikatel Jiří Havel z iniciativy Otevřeme Česko - Chcípl pes, který moderoval dvě velké demonstrace proti covidovým restrikcím, demonstrace na Letné a na Staroměstském náměstí v Praze.

Havel Deníku N potvrdil, že stránka Žlutá voda je skutečně jeho. „Tyto stránky jsou vytvořené proto, aby se lékaři konečně začali zajímat o oxid chloričitý, protože může být v mnoha ohledech prospěšný lidskému zdraví. Množství lidí, kteří se tím uzdravili – nejen z mého okolí, ale z celého světa – je tak velké, že stojí za to to prozkoumat,“ prohlásil podnikatel a aktivista.

„Není jediný důvod se domnívat, že by tady mohl být jakýkoliv zdravotní prospěch, jsou to chemikálie určené k úplně jiným účelům, vůbec nechápu, že tohle někdo vymyslí,“ odmítl to lékař Michal Vrablík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

10:52 Kyselá Witowská se hádala. Tvrdě ji utřeli. ČT se vrátila minulost

Jako každý rok, i letos se předávala anticena Zlatý citron od FITES (Český filmový a televizní svaz)…