Ne, s vámi ne, odmítl mluvčí Pentagonu návrhy Ruska na společný postup v Sýrii. Chystají se velké věci

23. 5. 2016 8:52

Spojené státy odmítají návrhy Ruska na společný postup v Sýrii. „Nikterak nespolupracujeme ani nekoordinujeme své operace v Sýrii s Ruskem,“ prohlásil tiskový mluvčí Pentagonu a kapitán námořnictva Jeff Davis. Spojené státy i nadále odmítají pozemní invazi do Sýrie. Přesto velitel amerických ozbrojených sil pro Blízký východ nedávno zemi navštívil.

Ne, s vámi ne, odmítl mluvčí Pentagonu návrhy Ruska na společný postup v Sýrii. Chystají se velké věci
Foto: FB Terezy Spencerové
Popisek: Dnešní Sýrie
reklama

Spojené státy odmítly ruský návrh na koordinaci leteckých útoků proti ozbrojeným opozičním skupinám v Sýrii. Tiský mluvčí Pentagonu pozici Američanů objasnil slovy, že Washington a Moskva sledují odlišné vojenské cíle.

„Ruské operace podporují a umožňují existenci Asadova režimu. My jsme naopak zaměřeni pouze a jen na boj proti Islámskému státu,“ tvrdil Davis.

Již uplynulý pátek ruský ministr obrany Sergej Šojgu navrhl, aby obě země koordinovaly své letecké útoky proti al-Nusře a dalším ozbrojeným skupinám, které nerespektují podmínky příměří stanovené Moskvou a Washingtonem v únoru letošního roku.

Šojgu rovněž navrhl společný postup proti „konvojům převážejícím zbraně, munici a ozbrojené jednotky, které nelegálně přejíždějí přes syrsko-tureckou hranici“, cituje ruského ministra obrany server Warmonitor.net.

Davis ovšem také podotkl, že Rusko neučinilo žádný formální návrh na spolupráci se Spojenými státy. „Já jsem viděl ty stejné tiskové zprávy, které jste viděl vy – nic formálního nám prezentováno nebylo,“ sdělil reportérům.

Povstalecké skupiny bojující v Sýrii mají na situaci v zemi ovšem zcela odlišný pohled. Argumentují, že jsou to právě vojska pod vedením Bašára al-Asada, která nerespektují podmínky příměří a pokračují ve svých bojových operacích.

Rebelům se nelíbí nedávná invaze vládních vojsk do měst Daray a východní Ghouty, které byly údajně ještě před uzavřením příměří z února letošního roku v rukou rebelů. „S přihlédnutím k útokům vládních vojsk na již osvobozená území, zejména Darayu, nezbývá než konstatovat, že podmínky příměří jsou naprosto opomíjeny,“ uvádí se na serveru english.alarabiya.net.

„Povstalecké skupiny jsou připravené podniknout vše nezbytné a odpovědět za použití veškerých dostupných prostředků s úmyslem bránit své vlastní lidi na všech frontách, a to do té doby, dokud vládní jednotky neukončí svou ofenzívu v osvobozených oblastech, zejména v Daraye, a nenavrátí se na své původní pozice,“ uvádí server požadavky povstalců.

Ve světle posledních událostí se velitel amerických ozbrojených sil pro Blízký východ Joseph Votel rozhodl sám Sýrii navštívit. Podle svých vlastních slov cítil „morální povinnost vstoupit do válečné zóny a vytvořit si vlastní názor na situaci a na progres v organizaci místních Arabů a Kurdů, kteří bojují proti Islámskému státu“, cituje generálova slova The Columbian.

„Nesu za tuto misi a lidi, které sem nasazujeme, odpovědnost. Proto je pro mě nezbytné, abych sem sám přijel a na vlastní oči viděl to, s čím se potýkají naši muži, abych s nimi sdílel i to riziko,“ prohlásil generál.

Votel, který stojí v čele americké armády na Blízkém východě pouze 7 týdnů, se tak stal od roku 2014 nejvýše postaveným americkým vojenským pracovníkem, který vstoupil na území Sýrie. Okolnosti jeho pobytu nebyly jednoduché – Američané nemají žádná pozemní vojska v Sýrii a dokonce ani neexistují žádné oficiální diplomatické vztahy mezi oběma státy.

V rozhovoru, který Votel novinářům poskytl po své návštěvě Sýrie, uvedl, že jeho zkušenost ze Sýrie ho utvrdila v tom, že Spojené státy zaujímají správný přístup v tom, jak spolupracují s lokálními bojovými skupinami, které bojují proti Islámskému státu.

„Zemi jsem opustil se zvýšenou důvěrou v jejich schopnosti a v naši schopnost je i nadále v jejich aktivitách podporovat. Myslím si, že tento model funguje dobře,“ uvedl generál Votel.

Spojené státy podporují takzvanou Syrskou demokratickou opozici, jež čítá na 25 000 bojovníků ze strany syrských Kurdů. Rovněž se ve skupině nachází okolo 5000 syrských Arabů. Američané se údajně pokouší zvýšit zapojení arabské části populace v aktivitách skupiny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: fib
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

11:45 Odporní lidé z TOP 09. Svinstvo. Protektorát hákového kříže. Historii nelze přepsat, vzkazuje dokumentarista starostovi Kolářovi

„Odporní lidi, podlost a svinstvo,“ bouchly saze režisérovi Davidu Martínkovi poté, co zjistil, že v…