Ne všichni se s odchodem do opozice vyrovnali, domnívá se starosta Prahy 8

04.08.2015 11:21

Jak velkou změnou je po dlouhých 24 letech pro Prahu 8 vystřídání mezi koalicí a opozicí? Co nového radnice plánuje a jak se bude chtít vypořádat se zděděnými problémy včetně výstavby nové radnice? I o tom jsme hovořili se starostou Romanem Petrusem (ČSSD). Okomentoval ale také opatření, která radnice plánuje pro posílení bezpečnosti obyvatel a vyjádřil se i k problematice dopravy na území městské části. A nejen k tomu…

Ne všichni se s odchodem do opozice vyrovnali, domnívá se starosta Prahy 8
Foto: wikipedia.org
Popisek: Praha 8

Společnost Centrum Palmovka (CP), vlastněná Prahou 8, podala žalobu na určení vlastníka rozestavěné budovy nové radnice. Pochybnosti o vlastnictví vyplynuly z analýzy smluv, které si firma nechala udělat. Soud prý bude řešit, zda je majitelem CP, nebo hlavní město. Co vy na to?

Tento postup vyplynul z mnoha jednání a analýz současného stavu. Jsem přesvědčen, že zástupcům společnosti Centrum Palmovka nezbylo nic jiného.

Výstavba nové radnice se kvůli sporům vleče. Ovlivňuje to nějak negativně život na Praze 8? A jak vy sám celou kauzu vnímáte?

Výstavba nové radnice s obchodním centrem byla od začátku velmi kontroverzním projektem. Obavy obyvatel Prahy 8 se naplnily. Mně je velmi líto, že městská část nemá jednu budovu radnice a doufám, že se jí někdy dočká. 

Vaše zvolení doprovázely emoce a opozice na protest odešla ze sálu. Vyčítala vám zejména menšinovou koalici s ANO a Stranou zelených, jež stojí na podpoře komunistů. Domníváte se, že nyní již povolební emoce opadly? Jak byste s odstupem času hodnotil činnost politické opozice na radnici?

Myslím si, že jim ani tak nevadili komunisté, jako spíše to, že po 24 letech jim radnice přestala „patřit“. A mnozí z nich si tehdy, bohužel i nyní, myslí, že to je něco neslýchaného. U mnohých politiků dochází teď samozřejmě k tendenci fungovat klasickým způsobem koalice vs. opozice. Ne všichni však politiky jsou.

A jak jste spokojen se spoluprací koalice? I z výše uvedeného vyplývá, že prosadit vaše priority pro vás nebude snadné.

Spolupráce v koalici funguje zatím uspokojivě. Naše projekty si myslím obhájíme. Já osobně se nejvíce zasazuji o revitalizaci prostoru mezi kulturními domy Ládví a Krakov a obchodními centry na stejných místech. To je plně v mé kompetenci územního rozvoje a za tímto cílem půjdu, ve spolupráci s občany, až do konce.

Starostou jste první volební období. V komunální politice se však pohybujete již mnohem déle, a to od roku 2002, kdy jste byl poprvé zvolen zastupitelem Prahy 8. Je ale přesto něco, co vás v nové funkci zaskočilo?

Musím se přiznat, že nějaké velké překvapení jsem nezažil.

Vedení radnice Prahy 8 chce nechat přeložit ulici V Holešovičkách do tunelu. Domníváte se, že pro svůj záměr získáte podporu i na magistrátu?

Osobně si myslím, že na magistrátu mají v tuto chvíli podobný zájem jako Praha 8, tedy zklidnění situace v ulici V Holešovičkách. Zatím k tomu přistupujeme každý ze svého úhlu pohledu, ale intenzivně o této problematice jednáme.

Pokud by se podařilo záměr uskutečnit, chtěla by radnice vrátit do ulice tramvajovou trať, která zde byla zrušena v roce 1975. Na kolik je podle vás tato varianta reálná?

Návrat tramvajové trati nebylo obsahem našich návrhů. Osobně si myslím, že v případě obnovení tratě by se stala zbytečná trať v Trojské ulici, která původní trať dopravně nahrazuje. Trať V Holešovičkách nepodporujeme.  

Jak to vypadá s vyřešením parkovacích zón na území Prahy 8?

Podle posledních vyjádření pana náměstka Dolínka bychom měli mít některá naše území zahrnuta již při první vlně zavedení parkovacích zón. Jednalo by se o Karlín a Libeň. Velmi se však snažíme, aby se přidala i oblast v Kobylisích, zvláště okolí metra Ládví, které je v současnosti na tom hůře než Karlín.

V jaké fázi je projekt rekonstrukce Libeňského mostu? Domníváte se, že se začne ještě letos? A jaký vliv bude mít rekonstrukce na dopravu?

V otázce Libeňského mostu je potřeba se obrátit spíše na Magistrát hl. m. Prahy. Vím, že se intenzivně jedná o podobě a možnostech realizace.

Bezpečnost a krizové řízení jsou ve vaší kompetenci. Plánujete v tomto směru také nějaké novinky, které by napomohly zvýšit bezpečnost obyvatel?

Velmi intenzivně jednáme ohledně možných povodní na Praze 8. Snad poprvé se povedlo dostat na jedno místo starosty po celém toku řeky Rokytky a Říčanského potoka. Společně chystáme celou řadu preventivních opatření. Společně s paní primátorkou a panem radním pro bezpečnost jsme řešili i bezpečnostní situaci a spolupráci s městskou policií.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Kateřina Synková

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

20:03 Šok a hrůza: ČSSD se propadla mimo Poslaneckou sněmovnu. Poprvé

Ukazuje se, že v Česku výrazně posilují pravicové strany. I když nejsilnějším subjektem zůstává hnut…