Nečas se dohodl s TOP 09 na rozdělení daní městům

4. 5. 2012 16:10

Dlouho se vedení TOP 09 a Starostů nedokázali dohodnout se zástupci ODS na novém výpočtu rozpočtového určení daní, podle nějž jsou vypláceny ze státního rozpočtu příjmy obcí a měst. TOP 09 a hlavně poslanci Starostů chtěli přidat menším obcím a městům na úkor velkých měst - Praze, Ostravě, Brnu a Plzni. ODS to dosud odmítala.

Nečas se dohodl s TOP 09 na rozdělení daní městům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Premiér Petr Nečas (ODS) našel s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) a šéfem poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petrem Gazdíkem smírné řešení. „Odstranili jsme jednáním závažné překážky, dohoda musí být dosažena a potvrzena na koaliční úrovni,“ sdělil deníku Právo Nečas.

Pod devět tisíc na obyvatele TOP 09 nejde

Podle Kalouska do příštího týdne propočítají konkrétní dopady. Ustoupit podle něj musely obě strany. „Velká města se budou muset smířit s tím, že přijdou o část svých příjmů a ostatní obce a města s tím, že dostanou méně, než jsme navrhovali, ale je to podle mě dobrá dohoda,“ uvedl ministr.

Ministerstvo financí původně navrhlo přidat obcím sedm miliard navíc z evropských dotací, jeden a půl miliardy z rozpočtu a pět a půl miliardy z dotací pro čtyři největší města - Prahy, Brna, Ostravy a Plzně. Teď to bude méně. O kolik přesně přijdou velká města a kolik získají ostatní obce, by měli politici zveřejnit v nejbližších dnech. Podle Gazdíka by starostové měli co nejdříve vědět, s jakými příjmy mohou počítat. Zákon by měl platit od příštího roku.

„Pro nás je nepřekročitelnou podmínkou, že nejchudší obec dostane devět tisíc na obyvatele. Nejsme ochotni se smířit s tím, že by to bylo byť o korunu méně,“ řekl Právu Gazdík. Původní záměr byl, že se sníží poměr mezi velkými městy a menšími obcemi ze 4:1 na 3:1. Praha například na obyvatele bere 29 600 korun a pětisethlavá obec sedm tisíc korun. A podle návrhu měla Praha ze sdílených daní získat 27 800 korun a menší obec 9500 korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: joh

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ty český pse!“ Jak nás Němci mlátili a vyháněli. Vyšla zlá svědectví o době Mnichova

4:42 „Ty český pse!“ Jak nás Němci mlátili a vyháněli. Vyšla zlá svědectví o době Mnichova

Právě v dnešních dnech, kdy si český stát připomíná významné 80. výročí sudetoněmeckého puče a násle…