Nečasův stín. Šlachta „navštívil“ Fialu

01.12.2021 21:40

V úterý se designovaný premiér Petr Fiala (ODS) mohl poprvé seznámit s vládním komplexem v Hrzánském paláci, kde má ministerský předseda k dispozici i vlastní pracovnu, a rovnou na místo svolal i první neformální jednání své nastupující vlády. „Čeká nás mnoho důležitých úkolů,“ uvedl posléze Fiala na videu s tím, že ještě nebyl čas místo důkladně prozkoumat. S děním v Hrzánském paláci během jeho předchůdce z ODS se jej tak snažil seznámit někdejší šéf ÚOOZ a lídr Přísahy Robert Šlachta. „Tam se potkávala Nagyová s Rittigem,“ ukázal a diskutérů na sociálních sítích se zhostily obavy, aby brzo na Fialu nečekala nepříjemná „návštěva“. Zatím k ní došlo jen na sociální síti.

Nečasův stín. Šlachta „navštívil“ Fialu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Fiala

Anketa

Necháte/nechali byste očkovat své malé dítě proti covidu-19?

12%
84%
hlasovalo: 42809 lidí
Designovaný premiér Petr Fiala se v pražském Hrzánském paláci mohl v úterý setkat se svými kandidáty na ministry díky nabídce současného premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO), jenž svému nástupci při setkání minulý týden tento vládní palác na Hradčanech nabídl.

Zatímco Fiala bude moci využívat prostory Hrzánského paláce, Babiš se svojí vládou v demisi bude nadále úřadovat ze Strakovy akademie na Malé Straně.

Na jednání nastupující vlády se ukázalo však více nežli 18 členů, kteří ji budou tvořit. Kromě kandidátů na ministry, mezi nimiž jsou nové funkce ministrů pro legislativu, pro EU a pro vědu, výzkum a inovace, se jednání účastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

„Milí přátelé, jsou to dva dny, co jsem byl jmenován předsedou vlády. Zdravím vás z Hrzánského paláce. Jsem tu dnes poprvé. Jsou tady krásné historické prostory, ale upřímně řečeno, na nějaké rozhlížení není zrovna čas. Čeká nás mnoho důležitých úkolů,“ pronesl designovaný premiér z místa na videu, které mapuje, jak se s palácovými prostory mezi Hradčanským náměstím a Loretánským náměstím, kde má svoji pracovnu vždy aktuálně úřadující premiér, seznamuje.

Fiala na videu jmenoval, že jej teď ovšem místo detailního prozkoumávání vládního komplexu čeká práce s vypořádáním se s pandemií, veřejnými financemi či bude první muset řešit, jak „zkrotit drahotu“.

„Jsem si vědom své odpovědnosti, abych se těchto výzev neprodleně zhostil. Držte nám prosím palce,“ žádal na videu Fiala závěrem.

Místo držení palců však v diskusi pod videem čekalo na Fialu velmi nemilé překvapení. S připomenutím dění v paláci za Fialova předchůdce z ODS se ozval bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a nynější politik a šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta, jehož zásah ÚOOZ ve vládních budovách stál u počátku pádu Nečasovy vlády.

„Symbolické, tam se potkávala Nagyová s Rittigem,“ vzkázal v připomenutí Šlachta Fialovi s odkazem na známého lobbistu a nynější manželku Petra Nečase, jež se v době zásahu na úřadu vlády, kde ji 13. června ÚOOZ zadržel, jmenovala ještě Nagyová a působila coby Nečasova vrchní ředitelka sekce kabinetu.

Příspěvek vzbudil nemalou pozornost a po Šlachtově připomenutí pojal komentátor Petr Holec obavy, aby brzo nečekala na Fialu nepříjemná „návštěva“ dříve, nežli bude mít sestavenou kompletní vládu. „A sakra, aby nám tam nevlítla URNA, ještě než bude premiérem,“ pobavil se.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

6:31 Legální migrace je nezbytná. Půl milionu IT odborníků Evropa potřebuje. Toto hustí v Bruselu úředníci do poslanců

„Evropa bude potřebovat jen v následujícím desetiletí půl milionu IT odborníků, které nebude mít, po…