Nečekám rozdělení vládních sil v poměru 6-6-3, říká Sobotka

03.12.2013 13:56

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka neočekává, že by si trojice možných koaličních partnerů rozdělila posty ve vládě v poměru 6-6-3, jak se o tom dříve mluvilo. Nechce v kabinetu funkci ministra pro evropské záležitosti, dovede si ale představit ministry bez portfeje nebo místopředsedy vlády bez konkrétního rezortu.

Nečekám rozdělení vládních sil v poměru 6-6-3, říká Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka
reklama

Předsedové sociální demokracie, hnutí ANO a lidovců budou v úterý odpoledne poprvé jednat i o personálních otázkách týkajících se vznikající vlády. "Primárně dnes budeme mluvit o poměru ve vládě a budeme mluvit o prioritách, které jednotlivé strany mají z hlediska ministerstev, kam by chtěly vyslat svoje zástupce, tak abychom věděli, kde se ty priority kříží a kde bude jednodušší najít shodu," sdělil svá očekávání Bohuslav Sobotka.

Konkrétní požadavky své strany chce nejprve představit Andreji Babišovi a Pavlu Bělobrádkovi, některé představy o obrysech kabinetu ale naznačil. "Nemám představu, že by tam měl být ministr pro evropské záležitosti, myslím si, že evropská agenda by měla být součástí agendy Úřadu vlády," uvedl k jedné z variant, o níž se mluvilo. "Model, se kterým přicházím, je předseda vlády a státní tajemník pro evropské záležitosti na Úřadu vlády."

Pokud jde o kandidáty do vlády za svou stranu, byl by Sobotka rád, kdyby se v ní objevily "silné osobnosti z vedení strany, nebo známé osobnosti, se kterými lidé spojují pozitivní očekávání v sociální demokracii". Již dříve hovořil o tom, že v kabinetu počítá s místopředsedou strany Lubomírem Zaorálkem.

V zákulisí sociální demokracie se také objevily informace, že by ve vládě na klíčovém postu ministra vnitra mohl usednout místopředseda strany Milan Chovanec, s nímž se dříve počítalo na resort dopravy. "Já se domnívám, že oba tyto rezorty mohou v tomto případě připadat v úvahu," nechal se dnes slyšet Sobotka.

Pokud jde o Babiše, kterému vstup do vlády ztěžuje prezidentský požadavek lustračního osvědčení, má podle Sobotky ANO dvě možnosti. "Podle mého názoru pozice pana Babiše může být pozicí vicepremiéra, nebo to může být pozice ministra financí," uvedl s tím, že otázka lustrací je odpovědností hlavy státu.

Na to, jaká ministerstva bude ČSSD požadovat, se podle Sobotky nedá usuzovat na základě sněmovních výborů, které chce řídit. "Já nevylučuji, že může nastat situace, kdy ministra a předsedu výboru bude mít stejná koaliční strana," řekl Sobotka, podle kterého sociální demokraté chtějí vést výbor rozpočtový, sociální, bezpečnostní, ústavně-právní a výbor pro životní prostředí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pan, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bude v álejích... ? Ostrava leje od 6. Kalousek zahájil provoz. Hospoda zaskočila klienty

12:30 Bude v álejích... ? Ostrava leje od 6. Kalousek zahájil provoz. Hospoda zaskočila klienty

Starý anglický zvyk praví, že gentleman nepije před polednem. V Ostravě však věci fungují jinak. Dne…