Nečekaně zlá zpráva pro NATO. Kdo? Kancléř Scholz

22.01.2022 15:53

Německý kancléř Olaf Scholz podle agentury Reuters a německého plátku Der Spiegel odmítl pozvání amerického prezidenta Joea Bidena k jednání o ukrajinské krizi. Bílý dům tvrzení, že německý kancléř na poslední chvíli odmítl pozvání amerického prezidenta na schůzku ve Washingtonu, popírá a ukazuje, že oba státníci se setkají příští měsíc. Podle některých ohlasů se nynějším neuskutečněním setkání Bidena se Scholzem situace kolem Ukrajiny „ujasnila“. Německo se staví rezervovaně i k otázce vývozu zbraní do Kyjeva.

Nečekaně zlá zpráva pro NATO. Kdo? Kancléř Scholz
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident USA Joe Biden

Anketa

Znali jste někoho, kdo umřel na covid-19?

47%
53%
hlasovalo: 26714 lidí
Agentura Reuters s odvoláním na Der Spiegel uvedla, že Scholz pozvání nepřijal kvůli nabitému programu včetně cesty do Madridu, a také kvůli přání ukázat, že je přítomen v době, kdy se Německo potýká s rostoucími případy onemocnění covid-19.

Zatímco mluvčí německé vlády se ke zprávě odmítl vyjádřit, Bílý dům v pátek zprávu kategoricky popřel s tím, že k setkání dojde příští měsíc. „Tato zpráva je nepravdivá. Nestala se a je zcela vymyšlená,“ uvedla v prohlášení Adrienne Watsonová, mluvčí Rady Bílého domu pro národní bezpečnost.

Minoritní akcionář ČEZ a investor v oblasti energetiky Michal Šnobr má za to, že možným odmítnutím účasti Scholze „se vyjasnila“ situace ohledně Ukrajiny a spekulací ohledně možnosti dalšího vpádu Ruska na její území. „Myslím, že kolem Ukrajiny je dost jasno...“ shrnul po zprávě odborník na energetiku.

Není to přitom jediná nepříliš pozitivní zpráva ohledně obav Ukrajiny. Ukrajince v tomto týdnu popudil i samotný prezident Spojených států Joe Biden, když spojence uklidňoval, že podle něj ruský prezident Vladimir Putin nestojí o plnohodnotnou válku, ale že pouze na Ukrajině „zasáhne“.

„Záleží na tom, co udělá. Jedna věc je, pokud to bude menší vpád a my se budeme dohadovat o tom, co dělat nebo nedělat. Ale pokud skutečně udělají to, co jsou schopni udělat se silami shromážděnými na hranicích, pokud opravdu napadnou Ukrajinu, bude to pro Rusko katastrofa,“ pronesl Biden a předem tak podle některých kritiků dal Rusku prostor pro „menší vpád“ na území Ukrajiny.

Bílý dům se po vlně kritiky snažil situaci napravit se zdůrazněním, že jakýkoli ruský vojenský krok by se setkal s rychlou a tvrdou reakcí Západu.

Německo se staví v mnoha případech proti posílání zbraní na Ukrajinu; naposledy to bylo viditelné v tomto týdnu v odmítavém kroku Berlína vydat povolení Estonsku k vývozu zbraní německé provenience na Ukrajinu.

Britové nelétají se zbraněmi pro Kyjev nad německým územím, což ukazují radarové trasy pondělních letů britské armády s nákladem lehkých protitankových zbraní do Kyjeva. Britské letectvo místo přímé trasy přes německý vzdušný prostor zvolilo raději mnohem delší letovou trasu přes Dánsko.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

Jste snad jediný politik, co se o případ od začátku zajímá

Nová Sněmovna by měla opět zřídit vyšetřovací komisi k Bečvě. Ne aby zasahovala do vyšetřování, ale aby zajistila, že nebude ovlivňováno politicky,“ řekl Petr Gazdík. Ptám se Vás, jaké kompetence k tomu něco zjišťovat a zajišťovat sněmovna má? A kdo myslíte, že má z politiků zájem vyšetřování ovlivn...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

14:54 Prdlajs, Hřibe. Chlast a ohrožení: Hlavní nádraží stále romské, a to není vše

Konec problémů s těžkými podmínkami ukrajinských Romů na hlavním nádraží v Praze? Kdepak. Parlamentn…