Nechci tančit na hrobě sociální demokracie... Miloš Zeman živě promluvil k volebnímu průšvihu Sobotky

09.10.2016 11:17

V Masarykově pracovně v zámku v Lánech se sešel moderátor serveru Blesk.cz David Vaníček s prezidentem Milošem Zemanem při pravidelném rozhovoru "S prezidentem v Lánech". Samozřejmě, že úvodním tématem byly výsledky voleb.

Nechci tančit na hrobě sociální demokracie... Miloš Zeman živě promluvil k volebnímu průšvihu Sobotky
Foto: ReproFoto: Blesk.cz
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk TV.
reklama

Co prezidenta Miloše Zemana napadlo, když viděl výsledky včerejších krajských a senátních voleb? "Stará židovská anekdota, kde umírající rabín na posteli říká: Synu, prozradím ti nejdůležitější tajemství života. Všechno je jinak. Nu a samozřejmě, pokud někdo z nás říká, že jsme tyto výsledky očekávali, nebudeme mluvit pravdu. Pro nás všechny to zřejmě bylo překvapení. Pravidelně jsem od sociologa Jana Herzmanna dostával studie, které předpokládaly nerozhodný výsledek či vítězství sociální demokracie," řekl Zeman s tím, že jak je vidět, průzkumy jsou k ničemu.

Podle Zemana zcela rozhodně platí heslo "Sláva vítězům, čest poraženým". "Chtěl bych poblahopřát Andreji Babišovi a hnutí ANO k výsledku, který ani on sám nečekal. Myslím, že si to zaslouží, i za práci, kterou odvádí jako ministr financí," dodal Zeman. Varoval však před koaličními jednáními.

"Při koaličních vyjednáváních se velmi často spojí druhý a třetí proti prvnímu. To sice pokládám za nesportovní, ale bývá to. Počet hejtmanů je tedy stále ve hvězdách. Vítězství, počet hlasů, počet mandátů, to je již jasné," sdělil. 

K sociální demokracii byl dle svých slov soucitný. "Nechci tančit na hrobě sociální demokracie a kritizovat. Připomínám, že jsem této straně věnoval osm let politického života, a nikdo není rád, přichází-li práce tak trochu nazmar," řekl Zeman. Vzpomněl také na svou porážku v krajských volbách v roce 2000. "Nyní je důležité se zamyslet nad důvody té porážky. Netvářit se tak, že se nic nestalo," zmínil. Důvod porážky on sám rozhodně nevidí ve špatné práci krajů. "V krajských volbách vždy vyhrává opozice. A nyní vyhrála vládní strana. Ale vlastně opozice, neboť ANO je taková vládní opoziční strana. Hnutí ANO zřejmě působilo na voliče přesvědčivěji než sociální demokracie," podotkl Zeman se slovy, že výsledky těchto voleb mohou být předzvěstí výsledků parlamentních voleb.

"Povede-li ta změna k tomu, že se dále zlepší hospodaření krajů, které ale ani teď nebylo špatné, že se zlepší úroveň sociálních služeb či že se zrychlí oprava silniční sítě, tak to bude změna k lepšímu," dodal k volbám. O změnách ve vedení ČSSD nechtěl hovořit. "Nejsem jako nečlen sociální demokracie oprávněn rozhodovat, jak se mají sociální demokraté zachovat," dodal.

Závěrem volebního tématu se Zeman vyjádřil také k jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD), který ve volbách pohořel. Nyní spolu ještě nehovořili. "V noci spím," zareagoval na dotaz moderátora, jenž chtěl vědět, zda prezident s Haškem od voleb již mluvil. Volební výsledky totiž byly zveřejněny až v sobotu večer.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…