Nechci to poslouchat. Americké basketbalistky odešly při národní hymně do šaten

26.07.2020 12:40

Poklekávání při americké hymně se stalo standardem sportovců, kteří chtějí ukázat, že jim záleží na životě afroamerických spoluobčanů. Nyní ovšem zašly americké sportovkyně ještě dále.

Nechci to poslouchat. Americké basketbalistky odešly při národní hymně do šaten
Foto: repro Youtube
Popisek: Lídryně hnutí Black lives matter Alicia Garza, Opal Tometi a Patrisse Cullors
reklama

Zatímco v Evropě heslo „Black Lives Matter“ na sportovních akcích vyvolává kontroverze, v Americe jsou výjimkou spíše ti, kteří se nepřidají a zůstanou stát.

V sobotu při zahájení sezóny nejvyšší ženské basketbalové soutěže WNBA, mezi týmy New York Liberty a Seattle Storm, ale sportovkyně ještě přitvrdily.

Oba týmy nastoupily v černých tričkách s logem „Black Lives Matter“, což už je dnes v USA standardem. Na zadní straně hráčky měly vzkaz „Řekněte její jméno“ (Say her name), odkazující k příběhu Afroameričanky Breonny Taylorové, kterou v březnu zabili policisté, kteří vtrhli do jejího bytu.

Když byla ohlášena národní hymna, která se v USA před zápasy tradičně zpívá, hráčky obou týmů se sebraly a odešly do šaten.

„Nechci poslouchat hymnu a stát při ní. Nechci být ani nikde blízko, protože je směšné, že spravedlnost a svoboda nejsou pro všechny,“ uvedla k tomu Layshia Clarendonová, jedna z hráček týmu New York Liberty.

Clarendonová, členka týmu mistryň světa z roku 2018, je v USA velmi známá svým aktivismem, zejména na podporu sexuálních menšin. Sama od roku 2017 žije v lesbickém manželství.

Clarendonová také ještě předtím ze středového kruhu vyhlásila, že letošní ročník bude věnován právě památce šestadvacetileté Breonny Taylorové. Heslo „Say her name“ má být ústředním sloganem kampaně.

Případ Breonny Taylorové z Kentucky není úplně jednoznačný a stále probíhá jeho vyšetřování. Šestadvacetiletá zdravotní sestra zemřela 13. března ve svém bytě při přestřelce mezi jejím přítelem a policisty, kteří možná překročili pravomoci, ale do bytu Taylorové přišli s řádným povolením kvůli vyšetřování drogové trestné činnosti jejího přítele. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

16:32 „Zaprodanče umělče!” Tomáš Klus vyšetřil Vrbětice. Ten dopadl

Dezinformátoři vyrábějí mlhu, aby zakryli oficiální verzi vrbětických událostí. Poznáte je podle toh…