Nedostatek antibiotik? Ne kvůli Ukrajině. Češi mají velkou spotřebu, utnul kritiku Válek

10.02.2023 16:10 | On-line

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek za TOP 09 se vyjádřil k vysoké spotřebě antibiotik. Nedostatek podle něj není způsoben zasíláním medikamentů na Ukrajinu, ale nedostatečným plánováním výrobců. Léky chybí kvůli vyšší nemocnosti občanů i v dalších evropských státech. Situace by se měla stabilizovat koncem února, říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP.

Nedostatek antibiotik? Ne kvůli Ukrajině. Češi mají velkou spotřebu, utnul kritiku Válek
Foto: pixabay.com
Popisek: Nemoc, léky - ilustrační foto

Důvodů pro nedostatek určitých druhů léčiv je několik, předně však Vlastimil Válek uvedl, že nedostatek nesouvisí s dodávkami léků na Ukrajinu. Tam se posílaly léky pro válečnou medicínu, tedy zcela jiné léky než ty, které koncem roku 2022 v lékárnách chyběly.

Válek se za nedostupnost některých léčiv omluvil. Mezi důvody pro nedostatek uvedl nedostatečnou výrobu léků, nepřesné plánování výrobců, jež bylo ovlivněno epidemií covidu, epidemií chřipky a válkou na Ukrajině, kde se podle něj vyrábí celá řada generických léků. Hovořil také o zvýšení poptávky po antibiotikách, která meziročně vzrostla o 300 000 balení, tedy o 47 %, což je podle ministra jedním z faktorů, které ovlivňují dostupnost léků.

V předešlém roce v lékárnách kvůli epidemii respiračních onemocnění chyběly antipyretika pro nejmenší děti, nyní jsou nedostatkovým zboží antibiotika. Podle Jakuba Dvořáčka, výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) by se situace měla uklidnit koncem února. Už teď je však zažehnán problém s chybějícími antibiotiky v tabletách, chybí jen antibiotika ve formě suspenze.

Česká republika v tom nicméně není sama, léky chybí i v dalších evropských státech. Válek tvrdí, že nedostatek je způsoben jak výrobními důvody, nedostatečnému plánování ve výrobě, tak i vyšší nemocností občanů oproti předchozím rokům.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: luk

Mgr. Petr Gazdík byl položen dotaz

školství

Už roky se tu mluví o reformě školství a výsledek je, že se úroveň školství nezlepšuje, a co hůř, zhoršuje se. Proč je tak těžké, to změnit? Myslím, že na tom, že je potřeba změnu se shodne vláda i opozice. A k aktuální situaci. Dcera vyjde základku sice až za dva roky, ale už teď se bojím toho, kam...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

Tak to je ale gól...!, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseObčan Brych , 10.02.2023 16:45:53
Blbější výmluvu si ten topácký blbeček bradavičnatý už opravdu nemohl vymyslet !

| 5 | 0

Další články z rubriky

Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

8:42 Neúcta ke stáří roste. Senioři ohroženým druhem, jejich sebevraždy varují

„Oddělejte do jednoho měsíce všechny své vrstevníky v okrese a prokažte, že máte nárok na svůj důcho…