Nějaké holandské referendum cestu Ukrajiny do Evropy nezastaví. Toto po něm sepsala Petra Procházková

08.04.2016 14:53

Zahraniční redaktorka Lidových novin Petra Procházková se zaměřila v dnešním vydání na výsledky nizozemského referenda. Jak uvedla, podle prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka se nestanou překážkou na cestě Ukrajiny do Evropy.

Nějaké holandské referendum cestu Ukrajiny do Evropy nezastaví. Toto po něm sepsala Petra Procházková
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nášivka Ukrajina

Zároveň dodala, že podle Porošenka je skutečným cílem organizátorů nizozemského referenda, v němž účastníci odmítli asociační dohodu mezi Ukrajinou a Evropskou unií, útok na jednotu Evropy a útok na šíření evropských hodnot. V Moskvě jsou však dle ní jiného názoru – Evropa má Kyjeva plné zuby, tvrdí. 

„Kyjev je přesvědčen, že za nizozemským neúspěchem Ukrajiny stojí opět Moskva. Ukrajinská média se odvolávají na stať Petera Fostera z listu The Daily Telegraph o tom, že americké tajné služby zahájily už před hlasováním vyšetřování ve věci podpory krajně levicových a krajně pravicových sil v Evropě Kremlem,“ konstatuje Procházková. Novináři z Die Zeit podle ní uvádějí, že existuje podezření o napojení iniciátorů referenda na Moskvu. Z Ruska mají dostávat i nemalé finanční částky.  

„Proruské servery skutečně šířily zvěsti o tom, že do Nizozemska přijede obrovské množství ukrajinské levné pracovní síly, na plakátech protivníků asociace byla vyobrazena nebohá vypelichaná kuřata, která jsou prý na Ukrajině vězněna ve strašlivých podmínkách. I za těmito poplašnými zprávami zkreslujícími často ukrajinskou realitu cítí ukrajinští novináři ruku Moskvy,“ dodává Procházková. Zmiňuje však také slova mluvčí ministerstva zahraničí Ruské federace Marije Zacharovové, která Porošenka nazvala mladodemokratem reprezentujícím ukrajinskou oligarchii. 

Výsledky plebiscitu, ač nejsou závazné, jsou podle novinářky studenou sprchou pro ukrajinskou politickou scénu. Oproti tomu ruští politici slaví – Nizozemsko podle nich vyjádřilo svůj strach ze současné Ukrajiny, který má i zbytek Evropy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…