Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak sneseme. Komentátor navrhuje, co se sochou Koněva

04.09.2019 18:33

Novinář a komentátor Jan Lipold se ve svém komentáři pro server Seznam Zprávy připojil k názoru na zanechání pomníku maršála Koněva na dosavadním místě s tím, že za ideální by viděl ponechat na místě původní model, a to „precizní vysvětlující tabulku“. To je prý „adekvátní“. „Socha pro vážné zájemce, už ne falešný symbol jako v roce 1980, ale zpráva o historii. Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak snad tu a tam společně uneseme,“ píše Lipold. Dodává, že podobných „připomínek“ na období komunismu máme mnohem více, přičemž jmenuje stanici metra Anděl a dvoujazyčnou destičku o „československo-sovětském přátelství“. Obavy z Putina prý „nerozetneme tím, že takovou desku sundáme, ale tím, že jí porozumíme“. Zastupitelstvo Prahy 6 má o dalším osudu sochy maršála Koněva jednat 12. září.

Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak sneseme. Komentátor navrhuje, co se sochou Koněva
Foto: Hans Štembera
Popisek: Shromáždění pro zachování sochy maršála Koněva v pražských Dejvicích. Došlo k drobným šarvátkám

Anketa

Jste pro zachování sochy maršála Ivana S. Koněva na původním místě v Praze 6?

95%
5%
hlasovalo: 36044 lidí
„Koněvova socha pochází z roku 1980. Tím je řečeno vše. Jak k estetice díla, tak k jeho tehdejšímu smyslu. Uprostřed normalizace nebylo co řešit. Oslavování sovětské armády osvoboditelky patřilo – v objemu, který je pro nepamětníky už sotva představitelný – k pilířům režimních rituálů a vlastně režimu samotného. Že se armáda osvoboditelka později vrátila jako okupantka, a když se odléval Koněv, v zemi už dvanáctým rokem dočasně tábořila, na tom neměnilo vůbec nic. Naopak,“ píše v úvodu svého komentáře na serveru Seznam Zprávy Jan Lipold.

Když se o Koněvovu sochu vedou spory v roce 2019, tak to prý „není jen pře historie versus hysterie, nebo jen pře o historii“. Ta je podle Lipolda pro toho, kdo má zájem, dostatečně popsaná a známá. Nyní prý tady jde taky o to, „co to vlastně pomníky jsou“. „Jak je brát, jak jim rozumět.“

Lipold píše, že účelem pomníků je oslava velikánů a „stimulace veřejné, sdílené paměti“. Neopomíná přitom dodat, že jsou oba tyto motivy proměnné v čase. „Někdy velmi významně, dokonce až tak, že pomníky končí v zapomnění lapidárií nebo ve sběrných surovinách. U nás ve 20. století běžný provoz,“ dodává.

„Pomník, co už něco pamatuje, skoro nikdy není jen – někdy blednoucí – oslavou velikána. Jeho součástí je i paměť toho, proč byl postaven tady a teď, ale i toho, co bylo pak,“ píše komentátor dále. Bez této paměti prý „půjde jen o pomník pro pomník, o chladnou mramorizaci“ a „u problematických figur tato teoretická východiska narážejí na tvrdou realitu“.

„Je potřeba brát v úvahu míru manipulace, lži a často i zločinnosti, na které taková socha stojí. Samozřejmě i city obětí, respektive jejich potomků, ale nakonec city úplně všech, kteří nějaké city v této souvislosti chovají,“ píše. O pomnících Stalina nebo Gottwalda je prý „zbytečné diskutovat“.

Dále Lipold poukazuje, že na návsi v Zákolanech dodnes stojí Antonín Zápotocký z roku 1984, pojetím prý podle něj Koněv. „Radnice uspořádala anketu, většina místních byla pro ho tam nechat,“ objasňuje, že tak místní rodák a komunistický premiér a prezident v Zákolanech stojí „s příslušnou tabulkou“ i nadále.

Podle Lipolda něco podobného by bylo ideální i v případě sochy maršála Koněva. „Dosavadní model, čili nechat ji na místě s precizní vysvětlující tabulkou, mi přišel jako úplně adekvátní,“ tvrdí. A dodává: „Socha pro vážné zájemce, už ne falešný symbol jako v roce 1980, ale zpráva o historii. Nějakou rudou pietu, nebo naopak rudý atak snad tu a tam společně uneseme.“

Dále Lipold píše, že podobný odkaz z dob komunismu zůstal i jinde, a odkazuje se i na socialisticko postrealistickou výzdobu stanice metra Anděl (bývalou Moskevskou). Poukazuje, že i tam zůstává cedule o budování metra v českém i ruském jazyce s poukazem na „československo-sovětské přátelství“, a táže se: „No a? Hrozí nám tím po 34 letech něco, je to nebezpečný vzkaz, recidiva? Ne, je to stimulace paměti.“

Obavy z Putina prý „nerozetneme tím, že takovou desku sundáme, ale tím, že jí porozumíme“.

A pak Lipold zamýšlí: „Myslel jsem si, že o paměť, o fakta a mýty, o to, „jak to bylo doopravdy“, se stejně bojuje hlavně na Facebooku, ne? Není lpění na sochách, co se nedají sdílet ani lajkovat, nejen trochu staromódní, ale i zbytečné? Anebo je to právě naopak – pomníky jsou tím spíš důležité jako trumf, který to tekuté a hybridní přebije?“

Závěrem pak Lipold píše, že více než Koněvův pomník se mu v Praze „příčí“ Koněvova ulice. „U adresy, na mapách se s žádnými vysvětlujícími tabulkami ani historickou reflexí moc pracovat nedá, názvy ulic jsou zkrátka ustavičným výrazem zasloužilosti dotyčných. A plno skvělých lidí ulici nemá,“ dodává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…