Nejde o hon na Klause, tvrdí iniciátor žaloby pro velezradu

04.03.2013 17:35

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl senátor za ČSSD a iniciátor žaloby na prezidenta republiky Václava Klause pro velezradu Miroslav Antl. Znovu vysvětlil důvody, proč je podle něj nutné Klause žalovat – a jde mu prý hlavně o vymezení mantinelů pro prezidentovy nástupce.

Nejde o hon na Klause, tvrdí iniciátor žaloby pro velezradu
Foto: Redakce
Popisek: Miroslav Antl

„Já si myslím, že Ústavní soud by měl rozhodnout o naší žalobě,“ okomentoval výsledek hlasování Antl. „Všichni se chovali naprosto korektně. Nevím, nedovedu si představit – a rýpnu si jako vždycky – jak by to probíhalo v Poslanecké sněmovně,“ podotkl.

Ať Ústavní soud nastaví mantinely

Z připravenosti senátorů bylo podle Antla patrné, že si všichni uvědomují, že jde o rozhodování velmi vážné. „Těžko se někdo při debatě nechal zviklat. Domnívám se, že ne,“ uvedl senátor. Každý z jeho kolegů by podle něj měl svůj názor bez problémů prozradit, přestože jednání bylo neveřejné.

„Vlastně nikdo, ani z ústavních právníků, nedovede vyjádřit, co je velezrada,“ připomněl Antl. Ústavní soud by tak podle jeho názoru měl určit nějaké mantinely pro příštího prezidenta republiky. „Toto není žaloba za každou cenu,“ odmítl senátor.

„Já nejsem přesvědčen, že je nedůstojné žalovat hlavu státu pro něco, co podle našeho názoru hlava státu spáchala,“ doplnil Antl. To, zda chtěl prezident vyhlášením amnestie poškodit občany České republiky, senátor říci nedokáže. Přesto podle něj nejde jen o amnestii, ale i o další body žaloby.

I kdyby Ústavní soud rozhodl, že Klaus porušil Ústavu, nic se mu v podstatě nestane, jelikož už nebude prezidentem. „Nejde o žádný hon na Václava Klause, ale o specifikaci jeho pravomocí,“ vysvětlil Antl.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

22:06 Práskat vlastní zemi do Bruselu! Bašta se pustil do Pirátů tak, že musel zasáhnout Železný

Lídři Pardubického kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčas…