Nejen menšina Rusů, ale i Češi mají na Ukrajině dle Moskvy strach

29.03.2014 10:06

Ve strachu na Ukrajině nežijí jen etničtí Rusové, ale také menšiny Čechů, Němců či Maďarů. Tvrdí to ruské ministerstvo zahraničí s tím, že situace se vyhrotila po únorovém pádu prezidenta Viktora Janukovyče, kdy se k moci dostali krajně pravicoví radikálové. Nová přechodná ukrajinská vláda, kterou Moskva označuje za nelegitimní, se nyní snaží zakročit proti růstu vlivu nacionalistů. Obavy z radikálů má i Evropská unie. Rozpaky z budoucího vývoje na Ukrajině vyjadřovali v uplynulých týdnech také volyňští Češi, část z nich by se proto ráda vrátila do původní vlasti předků.

Nejen menšina Rusů, ale i Češi mají na Ukrajině dle Moskvy strach
Foto: ČT24
Popisek: Demonstrace na Ukrajině

„(Menšiny) jsou znepokojeny nestabilní politickou situací v zemi a vážně se obávají o své životy," uvedlo ruské ministerstvo zahraničí k situaci etnických skupin na Ukrajině. Moskva ale nezmínila žádné konkrétní příklady incidentů.

Rusko opakovaně kritizuje vládu v Kyjevě jako fašistickou a tvrdí, že početní ruskojazyční obyvatelé na Ukrajině čelí útlaku. Také si vyhradilo právo vojensky zasáhnout, aby ochránilo své krajany. U hranic s Ukrajinou Moskva v posledních týdnech soustřeďuje vojáky, tvrdí ale, že je to součást manévrů a že invazi nechystá. Přípravu na vojenský vpád dnes podle AFP popřel i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Vnitropolitická situace na Ukrajině je komplikovaná, neboť k moci se po Janukovyčově pádu dostala názorově rozdílná politická uskupení. Jedním z nich je i radikální hnutí Pravý sektor, se kterým je ve sporu ukrajinské ministerstvo vnitra. Důvodem je ministerské nařízení určené všem polovojenským organizacím, aby bezodkladně složily zbraně, a také smrt jednoho z předáků Pravého sektoru Oleksandra Muzyčka, který tento týden zahynul při zatýkání.

Situaci na Ukrajině sleduje EU i Praha

Kvůli Muzyčkově smrti radikálové pravidelně protestují před parlamentem a dožadují se okamžité rezignace ministra vnitra Arsena Avakova. Ze zmíněných protestů má obavy EU.

„Vyzývám Pravý sektor a další ukrajinské strany, aby nevyhrožovaly násilím a ani se k němu neuchylovaly," uvedla v noci na dnešek podle DPA unijní ministryně zahraničí Catherine Ashtonová. Ta trvá na tom, aby radikálové okamžitě složili zbraně.

Situaci na Ukrajině sleduje i Praha, na kterou se počátkem března z obav o svou budoucnost obrátili zástupci volyňských Čechů. Česká vláda ale pro rozsáhlejší pomoc krajanské komunitě na Ukrajině, kde žije asi 20.000 Čechů, zatím nevidí důvod.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: dkr, čtk

Nenecháme Vás padnout!!

Jak jste to myslel pane Fialo?Pokud vím tak nic neděláte pro to,aby se tak nestalo.Ba právě naopak děláte vše pro to aby Čeští občané padly přímo na H.... tedy na ústa.Peníze ze státní kasy sypete Ukrajině a Ukrajincům,je třeba pomáhat ale ne na úkor občanů České republiky.Mám tři děti všchny poctiv...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

17:51 Senátor Růžička: Nesmíme opomenout oprávněné potřeby českých dětí

Projev na 26. schůzi Senátu 24. června 2022 k zákonu o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s…