Nejen zdražení. Studenty čeká s vyšším DPH i školné

14.03.2011 8:16

Od roku 2013 se studentům a jejich rodičům mohou začít pořádně protáčet panenky. K sjednocení sazeb DPH na 17,5 procenta, což s sebou přinese i citelné zdražení skript a učebnic, přibude i školné na veřejných vysokých školách až 20 tisíc korun ročně. Informoval o tom server Novinky.cz.

Nejen zdražení. Studenty čeká s vyšším DPH i školné
Ani přes možnou finanční zátěž rodin v souvislosti s DPH ministerstvo školství od školného rozhodně ustoupit nehodlá. „Posunutí školného jsme neřešili. Stále platí, co je uvedeno v koaliční smlouvě. Probíhají naopak přípravy nového vysokoškolského zákona, který se školným počítá," potvrdil mluvčí školství Václav Koukolíček.

Takzvané odložené školné se podle ministra školství Josefa Dobeše (VV) bude týkat studentů prvních ročníků od roku 2013/2014. Studenti vyšších ročníků je tak podle serveru zpětně platit nebudou.

Až s průměrným platem se bude splácet

Školné rozhodně doporučuje i Národní ekonomická rada vlády, jež počátkem března představila opatření pro zvýšení konkurenceschopnosti Česka. Premiér Petr Nečas (ODS) v neděli vysvětlil, že systém odloženého školného, znamená, že školné by studenti platili až po dokončení vysoké školy a při dosažení průměrného příjmu v zemi.

Zároveň Nečas podotkl, že by se mělo platit za nedokončené studium. To by podle něj omezilo „studentský turismus".

Školné není na pořadu dne

Předseda „véček" Radek John nicméně v neděli podotkl, že nejdříve se musí provést ostatní reformy: „Na školné dojde, až probereme zdravotní reformu a daňové reformy, jde o krok, na který přijde řada po jedenácti dalších krocích."

Šéfka sněmovního školského výboru Anna Putnová (TOP 09) naproti tomu v neděli serveru sdělila, že „úvahy o odložení školného jsou předčasné. „Věc s DPH je stará 24 hodin. Bude třeba zjistit dopady na strukturu různých sociálních skupin. Pokud by vznikla na základě solidní analýzy potřeba školné přehodnotit, není důvod nebrat takovou analýzu vážně, myslí si Putnová.

„Ale smyslem školného je zvýšení kvality vzdělávání. Pokud se podaří do roku 2013 řádně vyjednat systém sociálních stipendií, nevidím důvod, aby vláda od školného ustupovala," podotkla Putnová.

Jak na to? Kdo ví

Model odloženého školného však v sobě podle serveru skrývá řadu „čertíků". Například, co když přijdete o práci, anebo půjdete na rodičovskou dovolenou a najednou si nebudete moci dovolit hradit splátky za vysokou školu? Narostou vám úroky? Kam až? Školy totiž mají dostat peníze ihned z půjček od bankovních ústavů, které ale studenti začnou splácet až v okamžiku, kdy dosáhnou na průměrný příjem.

Trojkoalice zatím rovněž nedojednala, zdali by zaměstnanci, kteří dosáhnou na průměrný plat až po 33 letech praxe, což je i případ učitelů, začali splácet školné krátce před důchodem. „Nebylo také vypsáno výběrové řízení na poskytovatele úvěrů," uvedl už dříve Dobeš.

Ten v říjnu prosazoval i model zápisného až 6000 korun ročně, jenž by svízelné „čertíky" snadno zahnal. Nečasovi bylo ale zápisné proti srsti. „Nelze takto plíživou formou zavádět školné," vytkl Dobešovi s tím, že musí nejprve existovat systém zvýhodněných půjček. Návrh nepodpořili ani rektoři.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: ova

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

7:45 Do p*dele, kde je nový Menšík a Kopecký? Proč tam nedáte Nárožného? Slavný Čech se rozčílil na filmaře

Designér a herní vývojář Daniel Vávra se na svém facebookovém profilu vyjádřil k podle svých slov ot…