Nejhnusnější země v Evropě, která nechce pomáhat uprchlíkům. To si o Česku budou myslet, varuje Jan Čulík

04.08.2015 12:21

Novinář a publicista, šéfredaktor BritskýchListů.cz Jan Čulík na svém serveru napsal, že Česká republika si koleduje o pověst nejhnusnější země v Evropě. „A může na to těžce doplatit,“ uvedl. A nejde o žádný menší problém než o přistěhovalce. „Chovejte se k jiným tak, jak byste očekávali, že se budou oni chovat k vám, až se octnete v téže situaci,“ řekl.

Nejhnusnější země v Evropě, která nechce pomáhat uprchlíkům. To si o Česku budou myslet, varuje Jan Čulík
Foto: Radim Panenka
Popisek: Autobusové nádraží v Subotici, odkud imigranti míří k maďarským hranicím

„Vlna šovinistické protiuprchlické hysterie v České republice je opravdu krátkozraká, vzhledem k tomu, že Češi obývají nestabilní prostor ve středovýchodní Evropě, který se historicky stává skoro každých dvacet let terčem pogromů, etnického očišťování, politického pronásledování a katastrof,“ zkonstatoval Čulík s tím, že pro šovinistické Čechy je velmi riskantní tento postoj prosazovat, protože se může velmi rychle obránit proti nim. Jde především o ty občany, kteří zaujali naprosto nelidské a kriminální stanovisko vůči uprchlíkům a odpírají jim z nesmyslných rasistiských důvodů právo na ochranu před smrtí a pronásledováním, které jim ČR má podle mezinárodních smluv povinnost poskytnout.

„Vězte, že v západní Evropě drtivá většina obyvatelstva nepovažuje přistěhovalce z Asie a z Blízkého východu za méněcenné lidi, žije s nimi v pokojné symbióze už mnoho desítek let. Nedůvěru a odpor však mají v západní Evropě k lidem ze středovýchodní Evropy, které – dosud jsem si myslel že neférově – považují za bigotní primitivy. Pokud se tak Češi, Maďaři a Slováci opravdu budou chovat, podřežou si tím větev, na které sedí. Nikdo je za ‚civilizovaný Západ‘ považovat nebude,“ varuje Čulík.

Podle něj Češi nemohou vědět, zda za pět deset let nebudou z České republiky znovu utíkat před útlakem a pronásledováním a čelit v západní Evropě obdobnému šovinismu, jaký nyní vyvolávají. 
 
Původní text ZDE.

„Když se už i sociální demokraté jako Zdeněk Škromach (který ostatně nikdy nevynikal zrovna výraznou inteligencí) připojují k protofašistickým požadavkům, aby Brusel vytvořil ‚Pevnost Evropa‘ a neprodyšně uzavřel hranice schengenského prostoru, je zjevné, že se česká společnost drtivou většinou propadá do opravdu patologického hnusu,“ nebere si servítky a dodává, že zcela zmizelo normální uvažování. Podle Čulíka je přeci jasné, že uprchlíci jsou lidé jako my, mají stejné potřeby a obavy a prchají před válkou a pronásledováním a mají právní nárok na ochranu.

„Nesmyslné pokusy idiotských politiků, k nimž se nyní přidávají i Češi, zabránit lidem, kteří naléhavě potřebují pomoc, k tomu, aby do našich zemí přišli, se nemohou podařit. Česku, ani schengenskému prostoru, ani Bruselu se prostě nepodaří uzavřít se před lidmi, kteří prchají před hrůzami války a nemají kam jít,“ dodává s tím, že je třeba vytvořit spořádaný systém přijímání uprchlíků po desetitisících a jejich systematické rozmisťování do všech zemí Evropské unie. Podle něj je možné přijmout do Evropy milion běženců.

„Slušné země jako Německo, Rakousko, Švédsko a Dánsko už spořádaně přijímají uprchlíky nyní. Ve slušných zemích vznikla vlna aktivistů, kteří uprchlíkům pomáhají. Kdy se objeví takoví aktivisté v České republice?“ ptá se závěrem.

Toto rozhodně není první Čulíkův článek, ve kterém by Čechy kritizoval. Minulý měsíc se nechal slyšet, že „protiuprchlická hysterie v České republice vede k znepokojující normalizaci otevřeně fašistických postojů. Česko se silně přibližuje Rusku nekritickým zveřejňováním nenávistných konspiračních teorií paranoidních bláznů.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

15:49 Lipovská promluvila pro PL o penězích v ČT. Je to vážné. Wollner křičí: Moje generace jí vybojovala svobodu...

Ekonomka Hana Lipovská, členka Rady ČT a kandidátka Volného bloku Lubomíra Volného pro podzimní volb…