Nejnovější odhalení NKÚ: Polovinu zakázek SŽDC si rozdělilo sedm z 223 firem

20.04.2015 10:12

Půlku zakázek státních železnic za 4,6 miliardy korun si rozdělilo pouhých sedm dodavatelů. Celkem se přitom na všech zakázkách podílelo 223 dodavatelů. ČTK to dnes oznámila mluvčí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Olga Málková. Úřad prověřoval, jak v letech 2010 až 2014 využila Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) peníze na údržbu a opravy drah. Právě v nastavení tendrů prý podnik chyboval.

Nejnovější odhalení NKÚ: Polovinu zakázek SŽDC si rozdělilo sedm z 223 firem
Foto: hns
Popisek: Kontrolní protokol NKÚ, ilustrační foto.
reklama

NKÚ také našel až stoprocentní rozdíly mezi cenami v katalogu SŽDC a u dodavatelů. SŽDC na svém webu tvrdí, že uvedená čísla jsou nepřesná. Jaké jsou přesné údaje, ale správa neuvedla, data uvedená NKÚ prý nyní analyzuje.

„Při výběru dodavatelů omezuje SŽDC počet možných uchazečů příliš tvrdými kvalifikačními požadavky. Například pro zakázky v předpokládané hodnotě dva až pět milionů korun požadovala, aby dodavatel prokázal objem zakázek provedených v předešlých třech letech v hodnotě 50 milionů,“ uvedla Málková. Zadávacích řízení se tak většinou zúčastnili jen tři až čtyři uchazeči. Zmíněných 50 milionů je však podle SŽDC maximální hranicí, která se upravuje podle povahy konkrétní zakázky. Samotný požadavek na objem odvedených prací v oboru má být zárukou, že se daná firma umí na železnici pohybovat a nenaruší bezpečnost provozu, uvedla správa.

Více než 56 % zakázek si rozdělila pouhá 3 % ze všech dodavatelů

V registru veřejných zakázek bylo podle NKÚ evidováno za dané období dohromady 1 304 zakázek SŽDC za 9,3 miliardy korun, na kterých se podílelo 223 dodavatelů. Více než 56 procent zakázek si ale rozdělilo jen sedm firem, tedy pouhá tři procenta ze všech dodavatelů. I hodnota zakázek, které těchto sedm dodavatelů získalo, byla vysoká – činila 49 procent celkové hodnoty všech tendrů, tedy 4,6 miliardy.

Kontroloři vytkli železničářům i nedostatky v oceňování údržby a plánování oprav. „SŽDC používala pro oceňování údržby a oprav katalog cen, který neobsahuje objektivní informace. Mezi cenami v katalogu a nabídkovými cenami dodavatelů jsou u stejných prací neúměrně velké  – někdy i stoprocentní – rozdíly. Vinou těchto chyb pak v některých případech nevyhrál zakázku dodavatel s nejvýhodnější nabídkou,“ sdělila mluvčí NKÚ. Projekty pak podle úřadu prodražuje také mnohaleté odkládání oprav kvůli nedostatku peněz.

„Musí přece být rozdíl například v ceně za výměnu jednoho pražce, pokud je poptávána v zakázce výměna jednotlivých pražců v různých úsecích, v porovnání se zakázkou, kdy je poptávána cena za výměnu desítek i stovek pražců v jednom úseku,“ sdělil náměstek ředitele SŽDC Bohuslav Navrátil. Zmíněný katalog cen navíc podle Správy železnic teprve v letech 2010 až 2014 vznikal, byl průběžně upravován a teprve od letošního února byl zcela účinný.

Řadu nedostatků našli kontroloři u podlimitních zakázek

Problém je podle kontrolního úřadu v tom, že SŽDC nemusí u podlimitních tendrů postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Právě u podlimitních zakázek objevili kontroloři řadu nedostatků – od nerovného zacházení s uchazeči přes nestandardní průběh zadávacího řízení až po neopodstatněné vyloučení uchazeče. „Podle NKÚ není důvod, aby se na SŽDC tato výjimka ze zákona vztahovala,“ doplnila Málková.

Podle náměstka ředitele SŽDC Navrátila je ale zásadní, že kontrola neodhalila porušení zákona. „Při závěrečném projednávání kontroly NKÚ konstatoval, že SŽDC neporušila žádnou směrnici ani nařízení a že se vždy držela veškeré platné legislativy. V porovnání s kontrolami u jiných organizací kontrola u SŽDC nedopadla špatně a nebyly zjištěny žádné systémové nedostatky," uvedl.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

18:31 Babiš naložil Pirátům, jako ještě nikdy: Drogy, podpora migrantů, třídní nenávist. Odpověď od Bartoše taky stála za to

V modrém rohu stojí premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti němu v černém rohu stojí předseda Pi…