Nejsem nácek, vzkázal novinářům Jakl

25.08.2011 9:24

Ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl se ohradil proti tvrzení některých novinářů, že sympatizuje s nacismem. Sám sebe Jakl prezentuje jako bojovníka za svobodu proti všem těm, kteří nám vnucují své představy dobra. Ať už proti fašistům nebo Zeleným.

Nejsem nácek, vzkázal novinářům Jakl
reklama

Ředitel politického odboru kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl se ohradil proti tomu, aby ho novináři označovali za příznivce extrémně pravicových hnutí. Připomíná, že příznivci nacistů mají blíž k levici, protože jim nic není odpornější, než čistý kapitalismus a dodává, že on pouze prosazuje svobodu slova a ne žádné extremistické názory jako např. Zelení. Jaklův komentář přináší dnešní deník Právo.

Politika je soubojem dobra a svobody

Kde jsou hranice svobody projevu? Kdy je třeba zasáhnout proti lidem, kteří vyslovují své názory? To jsou otázky, kterými se autor zabývá ve spojitosti s tím, že ho novináři označili za podporovatele extrémní pravice. Přitom neudělal niv jiného, než že poskytl rozhovor do jedné knihy a byl u toho manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych.

„Důležité je přece, co říkáte, ne komu to říkáte. Ostatně mnohem horší zkušenosti než s lidmi neznámými mám se známými novináři schopnými překroutit při svém boji každé slovo," vysvětluje Jakl.

Jakl o sobě tvrdí, že celý život bojoval za svobodu, především za svobodu projevu. Politiku pak vnímá jako střet dobra a svobody, kdy on stojí na jedné straně a ti, kteří prosazují dobro za každou cenu, stojí na straně druhé. I nacisté, fašisté či komunisté se přece snažili prosadit svůj pohled na to, co je to dobro a při prosazování svého dobra neváhali sáhnout k nejtvrdšímu násilí.

V této souvislosti Jakl dodává, že by nezakazoval ani poněkud ostřejší kapely, byť uznává, že hranice mezi zpěvem a svobodou slova na straně jedné a propagací násilných hnutí na straně druhé je tenká. Připomíná však také, že zpěv Internacionály pod prapory totalitní ideologie nikdo nepostihuje.

Související:

Jakl dal rozhovor manažerovi neonacistické kapely. Prověrky se nebojí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…