Největší průšvih EU má jméno Juncker. O tento kopanec jsme si dlouho koledovali. Cyril Svoboda to v rádiu rozbalil opravdu nečekaně

24.06.2016 18:03

Hostem dnešního Speciálu Českého rozhlasu Radiožurnálu byl diplomat Cyril Svoboda, který vyjádřil svůj názor k horkému tématu dne – k vystoupení Velké Británie z Evropské unie. V pořadu promluvili také europoslanci Luděk Niedermayer (TOP 09) a předseda Strany svobodných občanů Petr Mach.

Největší průšvih EU má jméno Juncker. O tento kopanec jsme si dlouho koledovali. Cyril Svoboda to v rádiu rozbalil opravdu nečekaně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

„Dnešní den bych označil za den s velkým dé. Od dnešního dne máme jinou Británii a jinou Evropu. Skotové a Irové buď udělají referendum o vystoupení, nebo si řeknou o takovou autonomii, že Británie bude jiná. I z toho důvodu někteří zastánci Brexitu nyní couvají, neboť jim nedošlo, že udělají-li referendum o Evropské unii, musejí jim nechat prostor též,“ uvedl Svoboda. 

Nutná je podle něj v současné době především soudržnost, a to kvůli migrační krizi. Svoboda se však obává, že Británie bude vlivem referenda slabší. „Určitě bude ale i Evropská unie slabší jako celek. Silnější naopak budou Německo a Francie, protože tam nebude třetí významný partner. Vracíme se na začátek, kdy byly Benelux, Itálie, Francie a Německo,“ sdělil. Svoboda. Z německo-francouzského motoru podle něj není úniku.

Brexitem podle Svobody dostala Evropská unie kopanec, o který si koledovala. Jako problematickou postavu vnímá především šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera. „Premiér David Cameron měl odejít hned, nikoliv až za tři měsíce. Ale Evropská komise také měla říct, že postaví nový tým. Protože jinak by se mohlo stát, že v příštích volbách by mohli zvítězit euroskeptici,“ myslí si. Zároveň také podotkl, že nové lidi vnímá jako nutnost k sebereflexi a k novému směru.

Svoboda následně vyjádřil obavu, že vzniknou odlišné podmínky pro lidi z České republiky, kteří budou chtít ve Velké Británii pracovat. „Časem to dopadne tak, že budeme potřebovat pracovní povolení. Britové dělají vše pro to, aby chránili vlastní trh,“ podotkl. 

„Ekonomický dopad na Českou republiku? To záleží na tom, co se stane. Brexit je hlavně nejistota. Bude záležet na tom, jaké si budou Britové schopni dojednat hospodářské podmínky s Evropskou unií,“ vyjádřil se Niedermayer. „Očekával bych, že britské domácnosti začnou řešit,“ myslí si.

„Velká Británie bude chtít zůstat součástí hospodářské spolupráce, pouze se chtěla vyvázat z politické spolupráce,“ předpokládá Mach. „Problém je, že jsme slyšeli určité strašení, kdy má být zamezeno Velké Británii obchodovat s Evropskou unií. Spoléhám na to, že bez souhlasu všech nemůže Evropská unie k ničemu takovému přistoupit,“ podotkl. S jeho slovy však zásadně nesouhlasí Niedermayer. „Buďto Britové opustí vše, co bylo součástí Brexitu, a budou moci zůstat součástí evropského trhu, nebo neopustí – a potom to bude velmi obtížné,“ řekl europoslanec za TOP 09.

„Poražení jsou ti, kteří tvrdili, že z Evropské unie nelze vystoupit,“ uzavřel otázku Brexitu Mach. Podle Niedermayera prohráli britští občané, kteří se dostali do nejistoty. „Poražení jsou i Evropané, neboť soudržnost Evropy byla oslabena,“ dodal.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

12:11 „Havel: Měl jsem Klause vyhodit.“ Bombastické svědectví, co prý řekl exprezident

Na ČRo Plus v pořadu, do kterého byli pozvaní i další komentátoři, hovořila o Václavu Havlovi noviná…