Největší reforma v ČSSD od roku 1989? Mluví se prý o blamáži

13.06.2014 7:59

Už zítra by měl Ústřední výkonný výbor ČSSD posvětit vnitrostranické referendum. Právě v něm má všech 23 tisíc členů rozhodovat o zásadním rozšíření primárek při sestavování kandidátek. Podle deníku Právo však není jisté, že širší vedení strany návrh schválí. V této souvislosti se hovoří o blamáži, protože krajští činovníci prý nechtějí přijít o své pravomoci.

Největší reforma v ČSSD od roku 1989? Mluví se prý o blamáži
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka na kampani ve Zlínském kraji
reklama

Šéf ČSSD Sobotka podle svých slov míní, že referendum bude schváleno. „Věřím, že ÚVV dá šanci všem řadovým členům, aby se vyjádřili k možnosti sestavování našich kandidátek. Je to klíčový krok v rámci sociální demokracie,“ uvedl mimo jiné Sobotka. Podle něj jde o největší reformní změnu ve straně od její obnovy v roce 1989.

Černé duše v ČSSD prý ale stále přežívají. A deník Právo uvádí, že o problému ví i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní mají organizace ovládané velrybáři mnohem silnější slovo při vysílání delegátů na stranické konference.

Poprvé by měli členové strany nově hlasovat v primárkách před krajskými volbami v roce 2016. Zda ÚVV se svými 180 členy návrh na referendum schválí, prý není vůbec jisté. Sobotkovci prý bijí na poplach a svolávají tiskovku, aby apelovali na prosazení referenda.

Sobotka chce referendem omezit vliv velrybářů

Hlavní důvod, proč Sobotka usiluje o změnu stanov, je prý snaha omezit moc velrybářů, kteří jsou díky černým duším stále schopni ovládat místní i okresní buňky a tím zásadně ovlivňovat dění ve straně. Ve výsledku se prý kvůli černým duším prosazuje jen menšinový názor, který většina straníků nesdílí.

Uvnitř ČSSD ale vznikl názor, že ani primárky tento chronický problém neodstraní. Právo uvádí názor jednoho z dlouholetých členů ČSSD, který je k referendu skeptický. Podle něj bude v lepším případě rozhodování buněk stále neformálně řídit tamní předseda. V tom horším prý bude pokračovat velrybářská praxe. Z ČSSD se podle něho stala federace relativně nezávislých krajských a okresních organizací, které obchodují s mocí. Podle něj jsou naděje stranického vedení liché.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

11:05 „Připosr*ný Milion chvilek. My tam stejně půjdem.“ Minář něco vzkázal. Chvilkaři to slyšet nechtějí

Mikuláš Minář má problém. Včera prohlásil, že dodrží nařízení vlády a úterní demonstrace bude mít je…