Nejvyšší důvěře se u Čechů nadále těší starostové a obecní zastupitelstva, říká průzkum

23.05.2022 17:01 | Zprávy

Z ústavních institucí mají Češi nadále největší důvěru v obecní zastupitelstva. Věří jim téměř dvě třetiny obyvatel, podobně jako starostům. Následují krajská zastupitelstva a hejtmani. Důvěru v prezidenta má 38 procent obyvatel a ve vládu 35 procent. Nejnižší důvěře veřejnosti se těší obě komory Parlamentu. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků jarního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Nejvyšší důvěře se u Čechů nadále těší starostové a obecní zastupitelstva, říká průzkum
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

Důvěru v obecní zastupitelstva vyjádřilo 65 procent dotázaných. Podpora starostů byla o dva procentní body nižší. Zatímco v případě zastupitelů se oproti předchozímu průzkumu z konce loňského roku důvěra zvýšila o čtyři procentní body, v případě starostů naopak o sedm bodů klesla.

Krajským zastupitelstvům důvěřuje 47 procent, hejtmanům 44 procent. Podpora zastupitelům krajů zůstala ve srovnání s výsledky předchozího průzkumu CVVM téměř stejná, hejtmanům klesla o čtyři procentní body.

Prezidentovi republiky důvěřovalo letos na jaře 38 procent respondentů, o dva procentní body více než v minulém průzkumu. O dva body si polepšila také vláda, které věří 35 procent Čechů. Kabinet premiéra Petra Fialy má ale zároveň druhý nejvyšší podíl nedůvěry, a to 62 procent, zatímco v případě prezidenta Miloše Zemana je to 58 procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Kdo přesně si podle vás nepřeje mír?

Tvrdíte, že si ho nepřeje dost lidí. Podle mě jediný, kdo ho nechce je Putin. Jeho cíl je ovládnout Ukrajinu a podle mě přes to pro něj nejede vlak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno u stánků na Zemi živitelce: Ale to je cena za sto gramů, pane

17:55 Dusno u stánků na Zemi živitelce: Ale to je cena za sto gramů, pane

„Jako malý jsem na Živitelku chodil s tátou na klobásu na grilu. Dnes je to na to udělat dětem oblož…