Někdejší Cameronův ministr stále doufá: Mohlo by být ještě jedno referendum o brexitu. Jinak přijde katastrofa

9. 7. 2017 17:02

K Brexitu nemusí nikdy dojít, myslí si bývalý britský ministr obchodu a současný poslanec za stranu Liberálních demokratů Vince Cable. Držitel šlechtického titulu sir Cable, který je aktuálně jediným kandidátem na příštího lídra strany, říká, že druhé referendum, pokud k němu dojde, by mohlo původní výsledek hlasování o Brexitu zvrátit, a nabídnout tak Britům „cestu ven“ z potenciálně „katastrofické“ situace.

Někdejší Cameronův ministr stále doufá: Mohlo by být ještě jedno referendum o brexitu. Jinak přijde katastrofa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stánek s pohlednicemi v Londýně

„Začínám si myslet, že k Brexitu nikdy nemusí dojít,“ sdělil Vince Cable během vysílání talk show Andrewa Marra na britském veřejnoprávním kanálu BBC. „Problémy jsou enormní, rozdíly v názorech a postojích k Brexitu mezi dvěma dominantními stranami jsou rovněž enormní. Dokážu si představit scénář, ve kterém nakonec k odchodu Británie z EU nedojde,“ sdělil Cable.  

„Naše politika směřující k uskutečnění druhého referenda, která zatím nebyla potvrzena volebním procesem, je navržena tak, aby nám zprostředkovala únikovou cestu z problému v okamžiku, kdy se ukáže, že Brexit by mohl být pro Brity potenciálně katastrofickým,“ dodal.

Podle bývalého ministra vládního kabinetu, který je aktuálně jediným kandidátem na nového lídra britské liberálně-demokratické strany, by mohla brzy mezi příznivci labour party zaznamenat otřesy, a to v souvislosti s tím, jak si mladí voliči, které Corbyn oslovoval, uvědomí, že lídr labouristů podporoval tzv. tvrdý Brexit.

CELÝ ČLÁNEK V ANGLIČTINĚ NALEZNETE ZDE.

Jeremy Corbyn podle Cablea zaznamenal výrazný volební úspěch. Cable ale rovněž naznačil možnost určitých problémů. Corbyn je totiž podle něj velice nakloněn Brexitu, a to v jeho tzv. tvrdé formě. Případný rozkol a štěpení v rámci labour party pak podle Cablea představuje jasnou příležitost pro Liberální demokraty.

Cable rovněž oznámil, že je příznivcem umírněného odchodu Británie z evropských struktur a hodlá v parlamentu spolupracovat s labouristickými i konzervativními kolegy ve snaze zablokovat politiku premiérky Theresy Mayové. Ta patří mezi příznivace „tvrdého“ Brexitu, který mimo jiné předpokládá, že by Spojené království ztratilo i přístup na jednotný evropský trh.

VINCE CABLE SE V BRITSKÉ BBC VYJADŘUJE K BREXITU:

Video: YouTube

Co se týče hospodářské politiky, Vince Cable podle britského listu Independent oznámil, že je příznivcem „umírněného“ navyšování daní. Vyjádřil se i ve smyslu, že hospodářská politika vlády směřující k rovnováze mezi výdaji a příjmy se musí odklonit od tendencí po výdajové stránce výrazně škrtat.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jok

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

18:04 „Tohle si přečtěte! Premiér ho nemůže ani cejtit, bude zase vyvádět a bude opět na*ranej..." Kalousek se před pár dny vyjádřil na adresu Babiše a my získali nečekané svědectví

Vše začalo zhruba před čtyřmi lety, kdy se oba výrazní politici vsadili o astronomických deset milio…