Někdejší zpravodajec: Tu kriminalitu už nelze zakrývat. V Německu se totálně změní přístup k uprchlíkům

11.01.2016 14:05

Bývalý šéf rakouského Spolkového úřadu pro ochranu ústavy a boj s terorismem Gert R. Polli napsal pro Deutsche Wirtschaft Nachrichten, že v kontextu masových projevů kriminality v Německu, kterou už nebylo možné před veřejností skrývat, dochází k radikální změně kurzu německé imigrační politiky.

Někdejší zpravodajec: Tu kriminalitu už nelze zakrývat. V Německu se totálně změní přístup k uprchlíkům
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.
reklama

Podle Polliho se Německo ocitlo v situaci pokračujícího konfrontačního kurzu ohledně bezpečnostní situace v zemi. Dění v Kolíně nad Rýnem a dalších městech Německa fungovalo jako nový katalyzátor. Obraz, který federální vláda občanům předkládala, stavěl na lidskosti, solidaritě a pomoci příchozím, ale zamlčoval stinné stránky migrace do Německa. 

Zdroj

Silvestrovské události v Kolíně nad Rýnem přispěly k uvědomění si nových faktů, které byly doposud tabu. Dokonce i mainstreamová média nyní musí hovořit o problémech spojených s bezpečnostní situací a kriminalitou. Tendence k snižování významu nebo ignorování bezpečnostních otázek kolem migrantů skončila. 

Velký ohlas, který incidenty v Kolíně nad Rýnem a v dalších německých městech vyvolaly, federální vládu překvapil a donutil jednat. 

Politika a bezpečnostní agentury musí nyní uznat, že tento nový projev násilí představuje novou formu kriminality. Do této doby se bezpečnostní agentury totiž zaměřovaly téměř výlučně na otázku terorismu a jeho prevence. 

Kriminalita podobná té v Kolíně nad Rýnem, píše Polli, je nejenom novou formou zločinu spojeného s osobami imigrantského původu, ale přišla také v politicky nevhodnou dobu. Doposud bylo nepsaným pravidlem vidět problém terorismu a německou imigrační politiku jako dva odlišné a jen okrajově příbuzné problémy. Součástí tvrzení bylo, že terorismus a uprchlíci nemají nic společného. Tento přístup je celkově správný, protože odmítá paušální generalizace či obecná tvrzení. Že jde o krátkozraké tvrzení, se ale ukázalo díky atentátům v Paříži. 

„Kolín nad Rýnem má svoje důsledky“ píše Gert Polli, „Kolín nad Rýnem odhaluje nedostatky v sociálně-hospodářské, dlouhodobé dimenzi integrační politiky. V tom spočívá rozdíl. Kolín nad Rýnem ukazuje, že nekontrolovaná vlna imigrace nemůže být už ignorována.“ Podle Polliho je také Kolín ukázkou, jak politická zadání ovlivňují práci bezpečnostních složek. Svoje negativní důsledky teď také přináší utajování informací ohledně kriminality z imigrantského prostředí, které se stalo v Německu praxí informační politiky. 

Události v Kolíně nad Rýnem vedou ke změně paradigmatu ohledně imigrační politiky v Německu a informování veřejnosti. Ministr vnitra De Maizière už připustil, že skončila doma tabuizování spojení mezi kriminalitou a migrantským původem. Změna politiky bude ale podle Polliho názoru pomalá. 

Bylo jasné, že migrační politika kancléřky Merkelové se setkává s opozicí nejen uvnitř vlastní politické strany. Ministr vnitra byl strategicky vyslán, aby vytvořil mediální protipól k politice kancléřky, kterou vnímá stále větší skupina Němců jako vnitřní bezpečnostní hrozbu. Jak Polli situaci shrnuje, je podle řady pozorovatelů jasné, že jenom revize dosavadní migrantské politiky může Merkelovou přivést do klidnějších politických vod. Podle jeho názoru události v Kolíně jen tento trend zrychlily. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vss

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

18:16 Co se dělo v Senátu. Držte se: Ohlušující ticho z Hradu. Hamáček mi lhal... Němcová ohromila: Ovlivnění českých prezidentských voleb Ruskem

Senát ve středu večer schválil usnesení, které velmi ostře reagovalo na kauzu Vrbětice. Předcházela …