Někteří ministři možná skončí. Jsem přísnější než Sobotka, řekl na rovinu Babiš

01.01.2019 20:53

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své koaliční vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

Někteří ministři možná skončí. Jsem přísnější než Sobotka, řekl na rovinu Babiš
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda vlády Andrej Babiš

Babiš ve svém rozhovoru pro Českou televizi také pochválil vládu za hospodaření v loňském roce i za navrhovaný rozpočet v roce příštím. „Navyšujeme mzdy, důchody. Máme růst, máme nejnižší nezaměstnanost v Evropě, máme silný investiční plán,“ chválil Babiš. „Jsme šestá nebo sedmá nejbezpečnější země na světě,“ poukázal dále Babiš. 

Hovořil také o migraci. „Důrazně jsme v Evropě prosazovali naše zájmy,“ zdůraznil Babiš. A následně se rozhovořil o změnách v kabinetu.„Komunikace s panem Hamáčkem je pro mě na jiné kvalitativní úrovni než s předchozím premiérem,“ poznamenal k předchozímu kabinetu s Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). „Jsem přísnější,“ zmínil také Babiš.  

Anketa

Kdo pronesl nejlepší vánoční/novoroční projev?

80%
7%
hlasovalo: 13011 lidí

„Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu,“ uvedl premiér. „Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry,“ podotkl. Filip předtím v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k Ministerstvu dopravy. Podle Babiše musí Ťok ve vedení resortu přitvrdit. „Je moc hodný na své podřízené firmy. A já přitvrdím taky,“ prohlásil. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany. 

ČT uvedla, že podle Filipa premiér přislíbil, že vládu obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. ČSSD se ale případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. „Sociální demokracie žádné změny nechystá,“ řekl v ČT Hamáček.

Babiš se následně vyjádřil také k zásadním plánům vlády na nadcházející rok, kdy hovořil například o daních či o elektronické evidenci tržeb. Na jaře se rovněž bude volit vedení hnutí ANO. „Budu kandidovat na post předsedy strany. Pan Faltýnek je pak pro mě klíčový člověk,“ poznamenal k postu prvního místopředsedy. 

„Evropská unie se musí změnit. Evropská komise nemůže být politický orgán,“ láteřil pak Babiš v souvislosti s tím, že letos jsou na pořadu evropské volby.

Závěrem pak lidem popřál zdraví, pohodu. „Aby si lidé uvědomili, v jaké fantastické zemi žijeme. Naše budoucnost je skvělá. Potenciál našich lidí je fantastický. Více lásky a svornosti,“ uzavřel Babiš. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vefTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

13:24 „S tím jděte do prd*le.“ Dusno před demonstrací. Poučení, co se má udělat

Ve středu se odehraje další demonstrace proti vládě Petra Fialy na Václavském náměstí. Ovšem její or…